BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLÎ EĞİTİM İLE TÜBİTAK BUTAL ARASINDA EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

MİLLÎ EĞİTİM İLE TÜBİTAK BUTAL ARASINDA EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bursa İl Milli Eğiti Müdürlüğü ile TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı (BUTAL) arasında eğitimde işbirliği protokolü imzalandı. BUTAL Merkezinde gerçekleştirilen protokol imza törenine İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve TÜBİTAK BUTAL Müdürü Sedat Aktaş’ın yanı sıra BUTAL yetkilileri ve öğretmenler katıldı. 

Bakanlığın 2023 eğitim vizyonunda soru çözen değil sorun çözen nesil hedeflendiğini ifade eden Sabahattin Dülger, “Einstein özetle diyor ki, Hayal bilgiden daha önemlidir, çünkü bilgiye ulaştıran şey hayalin kendisidir. Niyetimiz çocuklarımızda bir merak uyandırmak. Bu noktada Küçük yaş gruplarında bakanlığımızın 2023 vizyonunda ki çalışmalarının başında merak ve hayal gücünün arttırılması geliyor. Bilgiyi vermekten ziyade soru çözen değil sorun çözen nesil hedefliyoruz. Sorun çözebilmek için soru soran ve ufukları, hayal dünyaları geniş olan bir nesil yetiştirmek istiyoruz. TÜBİTAK BUTAL’da bunu sağlayacak en ciddi paydaşlarımızdan bir tanesidir. Bana göre bu noktada çok değerli bir alan. Atölyelerde, laboratuvarlarda yaptığınız her çalışma çocukların kafasında artı soru işaretleri oluşturacak. Ben buna inanıyorum. Daha farklı sorular soracak, eve gittiğinde farklı şeyler düşünecek, ailesiyle farklı şeyler konuşmak isteyecek. Bu açıdan imzalayacağımız protokolü çok önemli buluyorum. İnşallah bu birlikteliğimiz artarak devam eder.” dedi.  

Bu protokolün yapılan çalışmaların daha sistematik hale getirilmesine yardımcı olacağını belirten TÜBİTAK BUTAL Müdürü Sedat Aktaş; “Hâlihazırda bu çalışmaların içerisindeyiz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza elimizden geldiğince fayda sağlayacağımızı taahhüt ediyorum. Bilgilerimizi ve tecrübelerimizi onlara doğru ve etkili bir şekilde aktaracağız. İmzaladığımız bu protokolün ardından Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile iş birliğimizin artarak devam edeceğine inanıyorum. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi. 

Konuşmaların ardından, Dülger ve Aktaş eğitimde iş birliği protokolünü imzaladı. Öğrencilere bilimi sevdirmenin ve okul dışı eğitim ortamları oluşturulmasının hedeflendiği iş birliği protokolü ile öğrencilerin sınama yeteneklerini geliştirmek, yaptıkları projelere destek olmak amaçlanıyor. 

Protokol, çeşitli yarışmaları, BUTAL’a gerçekleştirilecek teknik gezileri, atölye programlarını, ortak proje çalışmalarını, Tübitak Bilim ve Toplum Programlarını, Tübitak Bideb Bilimsel Programlarını, Kalkınma Ajansı Destekleri ile Ulusal Ajans kapsamındaki Avrupa Birliği´nin eğitim, gençlik ve spor alanındaki hibe programı olan ERASMUS projelerinden Avrupa Birliği tarafından finanse edilen fonları içeren etkinlikleri oluşturan desteklerin sağlanmasında ortak işbirliklerini kapsıyor. 

30-04-201930-04-201930-04-201930-04-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.