BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLER HAYALERİNİ AHŞAP OYUNCAKLARA İŞLEDİ

ÖĞRENCİLER HAYALERİNİ AHŞAP OYUNCAKLARA İŞLEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Bursa'nın İnegöl ilçesinde Türkiye'de ilk kez Ahşap Oyuncak Yarışması düzenlendi. Yarışmaya, Türkiye genelinden 427 proje katıldı. Türkiye genelinde çocuklar için doğal, sağlıklı ve yerli ahşap oyuncak çeşitliliğinin artırılması amacıyla kurulan tematik liselerde eğitim gören öğrencilerin yaptığı oyuncaklar, Bursa'nın İnegöl ilçesinde düzenlenen yarışmada görücüye çıktı. 427 oyuncak arasından yapılan elemeler sonunda finale kalan 100 oyuncak iki gün boyunca sergilendi. Yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllerini törenle aldı. 

Programda konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "İnegöl'ün mobilya üretimindeki geçmişine baktığımızda, 1523 tarihli Hüdavendigâr Livası Tahrir Defterinde yer alan ilk bilgilere göre İnegöl'deki ahşap işçiliğinin ilk olarak kadırga kürek üretimi yapılarak başladığını görüyoruz. Bu demek oluyor ki mobilyanın önemli merkezlerinden İnegöl'ü tanımlarken 'hayalini ahşaba işleyen insanlar' ifadesini kullanırsak çok da doğru bir ifade kullanmış oluruz diye düşünüyorum." dedi.

Ahşap Oyuncak Yarışmasının öğrencilerimizin hayallerine çok ciddi katkısı sağlayacağını ifade eden Dülger, "Ahşap Oyuncak Yarışmasının ilkinin İlimizde gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. İlimize gelen öğrencilerimiz buradan ayrılırken akıllarındaki hayallerle buradan ayrılacaklar. 7 ay önce Bakan Yardımcımızla başlayan süreçte mesleki eğitim genel müdürlüğümüzün bunun bir yarışmaya dönmesine karar vermesiyle devam eden süreçte bugün yarışmamızın ilkini gerçekleştiriyoruz.  450'ye yakın eserin katıldığı yarışmada 51 ilimiz burada bizim misafirimiz. Bu güzel organizasyonda emeği geçen tüm kurumlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Ayrıca yarışmanın İlimizde yapılması konusunda bizleri cesaretlendiren Bakanlığımıza şükranlarımı arz ediyor, tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." dedi. 

Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü, "Gençlerimiz el emeği göz nuru ile ürettikleri, hepsi bir birinden güzel eserlerini burada sergiliyorlar. Bu gençlerimizi ve onları yetiştiren öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Geleceğin Türkiye'si gençlerimize emanet ve ülkemizi gelecekte bu gençlerimiz yönetecek. Gençlerimizi bayrak sevgisiyle, ezan sevgisiyle, ülke sevgisiyle en iyi şekilde yetiştirmek bizlerin en önemli görevidir. Yetiştireceğimiz öğrencilerimizi milli ve manevi değerlerimize ve toplumun çıkarlarına göre yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Geçmişi bileceğiz ve geleceğimizi buna göre yöneteceğiz." dedi.   

Törende konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise "Milli Eğitim Bakanlığımızın düzenlediği Ahşap Oyuncak Yarışmasının ilkini İnegöl'de organize etmesini, ilçemizin 100 yıllık mobilya, ahşap, ağaç ve orman ürünleri ile olan hikâyesiyle değerlendiriyorum. Bakanlığımıza, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum." dedi.

 İnegöl'ün mobilyanın başkenti olduğunu ifade eden İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ; "İnegöl, Türkiye'nin mobilya üretim ve ihracat merkezi. Bizler için çok önemli olan bu organizasyonun hayata geçirilmesinde ve İnegöl'de yapılmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Çocuklarımızın yeteneklerini ve hayal gücünü geliştirecek her türlü organizasyona desteğe hazırız." dedi.   

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrenciler ödüllerini protokolün elinden aldı. Serbest kategoride Tokat MTAL birinci Samsun Tekkeköy Ali emine Kahvecioğlu MTAL ikinci, Adapazarı İMKB Sakarya MTAL üçüncü olurken Aydın Efeler Dalama Çok Programlı Lisesi ise Mansiyon ödülü aldı. Temalı kategoride Yakacık Özel Eğitim Meslek Okulu birinci olurken, Ankara Etimesgut Hayriye Ethem Turhanlı MTAL ikinci, Hatay Erol Bilecik MTAL üçüncü oldu. Bu kategoride Hatay Yıldız Selahaddin Mıstıkoğlu MTAL mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

12-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.