BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERDE GÜVENLİ ÜRÜN FARKINDALIĞI ARTACAK

ÖĞRENCİLERDE GÜVENLİ ÜRÜN FARKINDALIĞI ARTACAK

Güvenli ürün için tüketici farkındalığının artırılması amacıyla Bursa'da görev yapan öğretmenlere eğitim verildi. 

Tüketicinin ürün güvenliğine ilişkin farkındalığının artması amacıyla Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen yeni bir farkındalık artırma kampanyası başladı. Bu çerçevede hazırlanan "Ürün Güvenliği, Piyasa Gözetimi ve Denetimi ile Uygunluk Değerlendirmesi Alanlarında Farkındalığın Artırılması Projesi" Bursa'nın da içinde yer aldığı 10 ilde uygulanacak. Proje kapsamında Ticaret ve Milli Eğitim Bakanlıkları işbirliğinde Bursa'da görev yapan öğretmenlere eğitim verildi. Ticaret Bakanlığı yetkilileri ve uzmanların da yer aldığı eğitim programına Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız da katıldı. Eğitime katılan toplam 110 öğretmen, okullarında öğrencilere ve velilere bu konuda eğitimler verecek. 

20 Eylül'de başlayan kampanya çalışmaları kapsamında sırasıyla İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Samsun, İzmir, Manisa, Van, Şanlıurfa, Hatay ve Ankara'da 25 alışveriş merkezinde 'ürün güvenliği stantları' kurulacak. Tüketiciler stantlarda, ürün güvenliği konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğine ilişkin bilgi edinebilecekler. Aynı illerde gerçekleştirilecek 'Ürün Güvenliği Konferansları' ise tüketici derneği temsilcilerinin ve özellikle yeni nesillerin farkındalığını artırmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle öğretmenlerin katılımını hedefliyor. 

Gıdadan temizliğe, giysiden mobilyalara kadar günlük hayatta kullanılan yüzlerce ürünün insan sağlığını ve güvenliğini tehdit etmemesi için gerekli düzenlemeler mevzuatlarla belirlenmiş durumda. Bu mevzuatlara uyulup uyulmadığı ise resmi kurumların denetimleriyle kontrol altına alınabiliyor. Ancak tüm bu mevzuat ve denetimlere rağmen insanlar, piyasada güvenli olmayan ve insan sağlığını tehdit eden ürünlerle karşılaşabiliyor. Proje ile tüketicinin sağlıksız ve güvenli olmadığını düşündüğü ürünleri yetkililere bildirmesi, yani tüketicinin ürün güvenliğine ilişkin farkındalığının artması hedefleniyor.Proje kapsamında hazırlanan ve güvenli olmayan ürünlerle ilgili şikâyetlerin tek bir noktadan yapılmasına olanak tanıyan www.urunguvenligi.gov.tr web sitesi de 20 Eylül 2019 tarihi itibariyle hayata geçirildi.

30-09-201930-09-201930-09-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.