BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRETMENLERE DİYABET EĞİTİMİ

ÖĞRETMENLERE DİYABET EĞİTİMİ

Bursa’da sağlık hizmetleri alanında görev yapan öğretmenlere, diyabetli çocukların eğitim ve bakımlarının sağlanması amacıyla eğitim verilmeye başlandı.

Diyabetli çocukların okullarda bakımı konusunda eğitim ve farkındalığın sağlanması amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği işbirliği ile hazırlanan ‘Okulda Diyabet Programı’ protokolü çerçevesinde Bursa’daki ilk eğitim Faik Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Eğitime Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş, Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği’nden doktor, hemşire ve diyetisyenler ile sağlık hizmetleri alanında görev yapan öğretmenler katıldı.

Diyabetin Tip 1 ve Tip 2 diyabet olarak iki farklı şekilde görüldüğünü belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, özellikle Tip 1 diyabetin çocukluk çağında sık görülen bir sağlık sorunu olması nedeniyle öğretmenlerin konu hakkında bilinçlenmesinin son derece önemli olduğunu belirtti. Tip 1 diyabetin tedavisinde, insülin kullanılması ve kan şekeri takibi gibi uygulamaları nedeniyle sürekli yakın takip gerektirdiğinin altını çizen Dr. Akan, “Ülkemizde çoğu okul yaşında olmak üzere 15 bin civarında diyabetli çocuk bulunuyor. Bu rakam ile birlikte her yıl bin 500 ile bin 700 civarında çocuğa Tip 1 diyabet tanısı konulmaktadır. Bu sebeple diyabetli çocukların okula başladıkları zaman, kan şekerlerinin okul saatlerinde bakılması ve insülin yapılması uzun ve kısa dönemli komplikasyonların önlenmesi açısından önem arz ediyor” dedi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş ise “Diyabetli öğrencilerimizin eğitim gördüğü okullarındaki Sağlık Hizmetleri Alanı Öğretmenlerine verilecek eğitimlerle; diyabet konusundaki farkındalığın artırılmasını, aynı zamanda hastalığının farkında olmayan risk grubundaki öğrencilerin ise gerekli birimlere yönlendirilerek hastalığının erken dönemde teşhis ve tedavi edilmesini amaçlıyoruz. Katkılarından dolayı İl Sağlık Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.” dedi. 

350 Okulda Eğitim Verilecek

‘Okulda Diyabet Programı’ protokolü kapsamında Bursa’da 350 okulda belirlenen toplam 517 diyabetli çocuğun eğitim gördüğü okullarda sağlık hizmetleri alanında görev yapan öğretmenlere; çocuklarda diyabet bulguları, diyabetli çocukların bakımlarının sağlanması gibi konularda eğitimler verilecek. Ayrıca çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması konusunda öğretmenlerince verilecek eğitimlerle farkındalıklarının arttırılması hedefleniyor.

17-05-201817-05-201817-05-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.