BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL YÖNETİCİLERİNİN MESLEKİ GELİŞİMLERİNE YÖNELİK EĞİTİMLER BAŞLADI

OKUL YÖNETİCİLERİNİN MESLEKİ GELİŞİMLERİNE YÖNELİK EĞİTİMLER BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF işbirliğinde yürütülen ve Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Okul Yöneticilerinin Mesleki Becerilerinin Geliştirilmesi Eğitici Eğitim Kursu'nun açılış programı, Nilüfer Şehitler Ortaokulunda gerçekleştirildi.

Eğitim kursunun açılış programına İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Kara, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Turan ve okul yöneticileri katıldı. 

Eğitimlerin ilk gününde Uludağ Üniversitesinde Eğitim Fakültesinde görev yapan Prof. Dr. Selahattin Turan, toplum temelli okul yönetimi ve öğretimsel liderlik üzerine konuşma yaptı.  Ardından okul yöneticilerine mesleki becerilerine yönelik  beş gün süreyle devam edecek olan eğitimler verilmeye başladı.

Eğitimlere okullarının ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Okul Müdür Yardımcısı Mehmet Şirin Dayan, programın verimli geçmesini dileyen kısa bir açılış konuşması yaptı.

Programın açılışına katılan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger yaptığı konuşmasında şunlara değindi:

"İyi yönetici, okul yöneticisi ve okul liderliği kavramları üzerinde birlikte durulması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuyla ilgili birkaç noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bunlardan ilki sadece talimat veren bir yönetici veya lider olmak yerine, paylaşımcı bir liderlik gayreti içerisinde olmak. Yönetimde klasik olarak kullanılan bir kavram var. İyi yönetici yapmak istediğini karşısındakine söyletebilendir. Ben karar verdim öyle yapılacaktan ziyade ekip arkadaşlarınızı çalışma arkadaşlarınızı o kararı söyleme ve hazırlık aşamasına ortak etme gayretiniz oldukça önemli. O paylaşımcılığı sağlamanın kurumlarınıza çok ciddi anlamda değer katacağını düşünüyorum. Yöneticinin bir diğer sorumluluğu ise ekibini motive etmek ya da desteklemek olması gerektiğini düşünüyorum. Yaklaşım tarzımız sadece çalıştırmak mantığından ibaret olmamalı, çalışmak gayreti ve isteği içinde olan mesai arkadaşlarımıza yol açmak düşüncesini harekete geçirmeliyiz. Bu gelişim eğer alana da hissettirilebilirse, daha hızlı ve daha ciddi bir şekilde kurumsal gelişim sağlanabileceği kanaatindeyim. Son olarak şunu ifade etmek isterim ki,  okullarına liderlik yapan okul yöneticilerimizin mesleki becerilerinin gelişimlerine yönelik verilen eğitimler ve çalışmalar Bakanlığımızın 2023 hedeflerine ulaşma noktasında, yeni bir bakış açısı ve ivme kazanılması yönünde olumlu geri dönüşler sağlayacaktır"

Gerçekleştirilecek eğitimlerle okul yöneticilerinin kapsayıcılık bağlamında mesleki gelişimlerine ilişkin bilgi, beceri, değer ve farkındalıklarını artırmak ve aynı zamanda başarılı bir kapsayıcı okulda liderlik rolünü üstlenebilmeleri amaçlanıyor.

19-07-201919-07-201919-07-201919-07-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.