BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİNDE KURUMSAL DÖNÜŞÜM

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİNDE KURUMSAL DÖNÜŞÜM

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi'nde "Olgunlaşma Enstitüleri Kurumsal Dönüşüm Toplantısı ve Hafıza Sergisi" programı düzenlendi. 

 

"Olgunlaşma Enstitüleri Kurumsal Dönüşüm Toplantısı ve Hafıza Sergisi"ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Yeşilay Yönetim Kurulu üyesi Esra Albayrak'ın da aralarında bulunduğu, moda, sanat ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı. 

 

Emine Erdoğan, Olgunlaşma Enstitülerinin tasarımcıları tarafından hazırlanan eserlerin yer aldığı Hafıza Sergisi'ni gezdi. Kasnak, sır, hakan, bir ve kesret adı verilen, Türk işi, Maraş işi, tel sarma, varak, tezhip, kordon oyası gibi birçok teknik uygulanarak tasarlanan geleneksel Türk sanat eserlerini inceleyen Erdoğan, tasarımlar hakkında yetkililerden bilgi aldı. 

 

Sergiyi gezmesinin ardından açılışta konuşma yapan Erdoğan, "Gelin Tarsus gemisini bir kez daha denizlere açalım. Cumhuriyetimizin 100. Yılında 2023'te Olgunlaşmanın yeni ruhu ve tasarımlarını, Tarsus gemisine yükleyerek, Akdeniz limanlarına sergiler düzenleyelim" dedi. 

 

Bursa Olgunlaşma Enstitüsü'nün hazırlamış olduğu "Kasnak" ve "Hakan" adlı eserler ziyaretçilerden büyük beğeni topladı. 

 

"Kasnak" isimli eser El Sanatları Teknolojisi Alan Şefi Güleser Sencar ve usta öğretici ekibi tarafından tel tel işlenerek hazırlandı. 22 kasnak üzerindeki "Kasnak" isimli çalışma ise eski eserlerden yararlanılarak oluşturuldu. Eserde 7 ayrı mimari yapı sütunların üzerine yerleştirilerek bitkisel motiflerle bezendi. 

 

Hayata Anlam Katan Ahenkli Nüanslar "Hakan" adlı eser Araştırma Bölüm Şefi/El Sanatları Teknolojisi Öğretmeni Şükran Özgen ve usta öğreticilerden oluşan ekibi tarafından üretildi. Ters ağaç olarak tasarlanan eser, bakır tel ile çalışılarak ağacın gövdesinde dokuma tekniklerinden kilim ve cicim uygulanmasıyla hazırlandı.

22-10-201922-10-201922-10-201922-10-201922-10-201922-10-201922-10-201922-10-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.