BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OSMANGAZİ RAM'DAN ÖZEL ÖĞRENCİLERİN AİLELERİNE YÖNELİK BİLGİ REHBERİ

OSMANGAZİ RAM'DAN ÖZEL ÖĞRENCİLERİN AİLELERİNE YÖNELİK BİLGİ REHBERİ

Özel öğrencilere yönelik hazırlanan "Aile ve Öğretmenler İçin Özel Eğitim Destek Hizmetleri Bilgi Rehberi" projesinin kapanış programı Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'in katılımıyla BTSO Eğitim Vadisi Oğuz Kağan Köksal Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Osmangazi Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nce ortaklaşa hazırlanan Bilgi Rehberi'nin tanıtıldığı programa il ve ilçe milli eğitim idarecileri okul müdürleri ve öğretmenlerin yanı sıra davetliler katıldı.  

2018-2019 Eğitim yılının Bursa'da sorunsuz, başarılı ve verimli geçtiğini belirten Sabahattin Dülger; "Bunda tüm idareci ve öğretmenlerin her birinin ciddi anlamda emeği, katkısı ve işbirliği olduğunu söyledi.  

Yaklaşık iki ay öncesinden itibaren gerek projeler gerekse diğer çalışmalar noktasında Bursa İl Mili Eğitim Müdürlüğü olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılının planlamasını yapmaya çalıştıklarını ifade eden Dülger, "İlçe müdürleriyle yaptığım son toplantıda, iki noktada aşama kat etmemiz ve yeni hedefler belirlemeye ihtiyacımız olduğunu belirtmiştim. Bunlardan bir tanesi de velilerle iletişim ve velileri bilgilendirme konusuydu. Meslek yaşantım süresince sürekli şunu iddia ettim. Bizler öğrencilerle baş başa kalırsak onlara öğretemeyeceğimiz hiçbir şey yok. Veli ve toplum algısını doğru yönetebilmeli ve doğru yönlendirebilmeliyiz. Örneğin birinci sınıfa başlayan öğrencilerimizin bir an önce okumayı öğrenmeleri konusunda ciddi bir yarış başlıyor. Bu durumun ardında çocukları için en iyisini arzulayan velilerimizin, çocuklarını bir an önce okurken görme duygusu ya da kaygısı var. Oysa çok basit bir ilke var. Okuma hızı, anlama hızının üzerine çıkarsa çocuk o oyundan soğumaya başlar. Bunun eşit ve tamamlayıcı olması gerekir. Bu algıyı alana yaymak bizim en temel amaçlarımızdan biri. Gördüğüm kadarıyla bu proje, ailelerle iletişime onların bilgilendirilmesine ve velileri eğitimin içine alma noktasında ciddi anlamda katkı sağlamış. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.  

Okul müdürlerine tavsiyelerde bulunan Dülger, "Diğer şehirlerden gelen misafirlerimizce okullarımız temiz, düzenli ve tertipli bulunuyor. Ancak çocuklarımız için daha iyisini yapabilir miyiz? Bu soru kendi vicdanımız açısından önemli bir ölçü aslında.  Ben daha iyisini yapabileceğimizi düşünüyorum. Okulunuza gittiğiniz zaman elinize bir fotoğraf makinesi alın ve okulunuzu fotoğraflayın. Önünüzde 3 aylık bir süre var. Bu süre içinde varsa eksik olanları tamamlayın ve aksaklıkları gidermeye çalışın. Yaz tatili sonunda okulunuzu yeniden fotoğraflayın ve öğretmen arkadaşlarınızla paylaşın. Onlara 'Bu yaz eğitime hazırlık için biz bunları yapabildik. Bundan sonraki işimiz eğitim, öğrenci ve Türkiye'nin geleceği. Bunu elbirliğiyle başarabiliriz' demeniz çok önemli." dedi.   

Programda konuşan Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer; "Projenin çalışmaları geçtiğimiz Eylül ayında başladı. O günden bugüne yoğun bir süreç yaşandı. Gerek sene içindeki yapılan çalışmaların, gerekse veli,  öğretmen ve idarecileri bilgilendirmek için hazırlanan rehber ve videoların çok önemli katkı sağladığına inanıyorum." dedi ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

17-06-201917-06-201917-06-201917-06-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.