BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI BESLENMEYLE AÇLIĞA SON VERİLMİŞ BİR DÜNYA

SAĞLIKLI BESLENMEYLE AÇLIĞA SON VERİLMİŞ BİR DÜNYA

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa İl Tarım Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen  "Sağlıklı Beslenme İle Açlığa Son Verilmiş Dünya Projesinin" tanıtım toplantısı Sadettin Türkün Ortaokulunda gerçekleştirildi. 

Programa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bilici, Bursa İl Tarım Müdürü Hamit Aygül ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. 

Programın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bilici, 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında öğrencileri sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmek üzere Bursa İl Tarım Müdürlüğü ile bir çalışma yapıldığını söyledi. 

Bu yılki temanın "Eylemlerimiz Geleceğimizdir: Sağlıklı Beslenmeyle Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya" olduğunu belirten Bilici,  "İnancımız gereği israfa en çok bizlerin dikkat etmesi gerekiyor. Maalesef Dünyada açlıktan ölen insanlar var, çocuklar var. Son zamanlarda ülkemizde de sık sık ekmeklerin, yemeklerin israf edilerek çöpe atıldığıyla ilgili haberler görüyor ve bu konuda yapılan istatistiksel verilere şahit oluyoruz. Bu durum bizleri son derece üzmekte. Bu konuda bizler de bir şeyler yapmalıyız dedik ve İl Tarım Müdürlüğümüz ile bu projeyi hayata geçirdik. Bizler önce çocuklarımızı bu konuda duyarlı hale getireceğiz ki, ardından onlarda evlerine gittiklerinde anne ve babalarını, kardeşlerini bu konuda uyaracaklar. Eminim ki öğrencilerimiz bu konuda duyarlı davranırsa ülkemizde de açlık sıkıntısı kalmayacak. Temennimiz tüm Dünyada açlığın ve israfın son bulması." 

Bursa İl Tarım Müdürü Hamit Aygül ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Günümüzde tüketim alışkanlıklarının değişmesi, şehirleşme gıda kaynaklarının dengesiz dağılımı ve ekolojik dengesizliklerden dolayı insanların kaliteli gıdaya ulaşması mümkün olmamaktadır. Bu durum güvenilir gıda kavramını ortaya çıkarmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak misyonumuz yeterli ve güvenli gıda üretimini sağlamak tarımsal ve ekolojik kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanmak ve kırsal alandaki insanımızın yaşam standardını yükseltmek adına çalışmaktır. Üretici ve tüketicilerin de bilinçlendirilmesi en önemli hedeflerimizden bir tanesidir. Ülkemiz gıda üretimi ve gıdaya ulaşım konusunda yeterli durumda olsa da dünyanın birçok ülkesi açlık ve kıtlıkla boğuşmaktadır. Son verilere göre dünyada 821 milyon insan aç yatağa girmektedir. Bu nedenle israftan kaçınmanın önemi bu rakamlarla daha iyi anlaşılmaktadır. Bu anlamda 100 e yakın okulda 10 binin üzerinde öğrenciye doğru beslenme sağlıklı gıda israf gibi konularda eğitimler veriyoruz" dedi.

Proje kapsamında 13 ilçemizde 84 ortaokulumuzda toplam 11.114 öğrenciye eğitimler verilecek.

 

15-10-201915-10-201915-10-2019

 

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.