BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SARIKAYA İZNİK’TE

İznik ilçesini ziyaret eden Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, ilçede bulunan okullarda incelemelerde bulundu.
SARIKAYA İZNİK’TE

İznik ilçesini ziyaret eden Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, ilçede bulunan okullarda incelemelerde bulundu. Ziyarete İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necdet Sezer ve Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş da katıldı. Sarıkaya ve beraberindekiler, İznik ilçesine çini üretim atölyesi ile otelcilik ve turizm eğitimi alanında kullanılacak uygulama oteli kazandırılması konusunda alan araştırması yaptı.

Bursa’nın önemli bir turizm merkezi haline geldiğini belirten Veli Sarıkaya, “İznik, tarihi ve kültürel zenginliğe sahip bir ilçemiz. Bu ilçede önemli bir turizm potansiyeli var. Biz de otelcilik ve turizm eğitimi alanında kullanılmak üzere ilçemize uygulama oteli kazandırmayı planlıyoruz. Uygulama otelinin öğrencilerimizin eğitimine ve ilçe turizmine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Eğitim öğretime yeni binasında devam eden İznik Çok Programlı Lisesi’ni ziyaret eden ve çini bölümünde incelemelerde bulunan Sarıkaya, “İznik çinisi Dünyaca ün yapmış önemli bir değerimizdir. Öğrencilerimiz de bu alanda eğitim alıyorlar. Okulumuza, Büyükşehir Belediye ile işbirliği içinde çini üretim atölyesi kazandırmayı planlıyoruz” dedi.

Meslek seçimi çok önemli

Hızlı teknolojik gelişim ve Dünya genelindeki yapılaşma incelendiğinde, mesleki ve teknik eğitimin ne kadar önemli olduğu gerçeğiyle karşılaşıldığını ifade eden Sarıkaya, “Ülkemizin daha ileriye gitmesi için kalkınma ve sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi gerekmektedir. Bizler bu konuda planlamalarımızı yaparken, öğrencilerimizin de kendi ilgi ve istidatlarına göre meslek seçimlerini yapmaları çok önemlidir. Öğrencilerin ve velilerin mesleki eğitime her geçen yıl biraz daha fazla ilgi gösterdiğini görüyoruz. Bu ilgiyle beraber meslek seçimi konusunda çok dikkatli davranmamız gerekiyor. Öğrencilerimiz öğrenimlerine ilgi, istidat ve kabiliyetlerine uygun alanları tercih ederek devam etmeleri çok önemli" dedi.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.