BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SARIKAYA ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN KONULARA AÇIKLIK GETİRDİ

SARIKAYA ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN KONULARA AÇIKLIK GETİRDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, özel öğretim kurumlarıyla ilgili kamuoyunda merak edilen konularla ilgili AA muhabirine önemli açıklamalarda bulundu:

 

Sarıkaya, özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinin tanımının “Özel Öğretim Kurumları Kanunu” metninden çıkarılmasının ardından etüt eğitim merkezlerinin dönüşüm işlemlerinin 29 Temmuz 2017 itibariyle tamamlandığını belirtti ve 4 Ağustos itibariyle etüt eğitim merkezlerinin faaliyetlerine devam etmeyeceğini söyledi.

 

Bursa´da bulunan 63 etüt eğitim merkezinin dönüşümlerini tamamlayarak anaokulu, ilkokul, ortaokul ve satranç, drama, bale, müzik gibi muhtelif kurslara dönüştüğünü ifade eden Sarıkaya, 2 tane etüt merkezinin dönüşüm için müracaatta bulunmadığını, onların da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatıldığını vurguladı. 

 

Sarıkaya, bundan sonra özel öğretim kurslarının faaliyet göstereceğini aktararak, " Daha önce 5 bilim grubundan(ders) eğitim verebilen özel öğretim kursları ise sadece bir bilim grubunda faaliyet yürütebilecek. Yani bir kurs matematik, fizik veya edebiyat gibi bir dersin kursunu verebilecek. Eskiden olduğu gibi bir kurs birden fazla dersin kursunu veremeyecek. Bu çok önemli bir değişiklik. Bu değişiklik 4 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girmiş olacak." dedi.

 

- "Özel öğretim kursları sadece bir dersin kursunu verebilir"

 

Bu konuda velilere ve öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Sarıkaya, “Öğrenciler, kayıt olduğu kurstan sadece bir dersin kursunu alabilirler. İkinci bir dersten kurs almak istiyorlarsa başka bir özel öğretim kursundan almaları gerekecek. Aileler, çocuklarını bir özel öğretim kursuna kaydettirdikleri esnada kendilerine birden fazla dersin verilebileceği söylenir veya taahhüt edilirse bu suçtur. Bu konuda İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuruda bulunsunlar. Müdürlüklerimiz o kurslarla ilgili gerekli incelemeleri yapacaklardır. Veliler ayrıca gerçeğe aykırı reklam hususuna da dikkat etmeliler. Yeni değişikliğe özel öğretim kursları yeni dönemde ´Kurslarımızda YGS, LYS veya TEOG´a hazırlıyoruz´ veya ´Üniversiteye hazırlık kursu´ gibi ibareleri kullanamazlar. Böyle yanıltıcı ibareler kullanan yerler olursa veliler bize bildirsinler. Bu kurslarda mezun öğrencilerle okula devam eden öğrencilerin katları ve sınıfları ayrı olacak. Özel öğretim kursları mezun öğrencilere de kurs verecekse ve ruhsatında varsa binaları en az iki katlı olacak ve mezun öğrencilerle okula devam eden öğrencilerin eğitim gördüğü katlar ve lavaboları ayrı olacak. Veliler kayıt esnasında bu ayrıntıya da dikkat etmeli. Ayrıca veliler imzaladıkları sözleşmeleri mutlaka okumalı. Neye imza attıklarını incelemeliler. İleride hukuki sorumluluklar doğabilir veya telafisi mümkün olmayan durumlar ortaya çıkabiliyor." 

-“Konutlarını özel öğretim kurslarına kiraya verenler çok dikkatli olmalı”

 

Milli Eğitim Müdürlüklerine dairelerin kiralanıp buralarda kurslar veya dersler verildiğine dair ihbarların yapıldığını aktaran Sarıkaya, bu ihbarları değerlendirip yerinde müdahale ederek gerekli cezai işlemleri uyguladıklarını belirtti.

Bu konuda konut sahiplerine de uyarılarda bulunan Sarıkaya , "Herhangi bir dairede ders veya kurs verildiğini tespit ettiğimizde orada kaçak ders verenlere ulaşamaz isek cezai müeyyide konut sahiplerine dönecek. Mevzuat böyle bir yükümlülük getiriyor. Konut sahipleri buna çok dikkat etsin. Dairelerini kime ve hangi maksatla kiraya verdiklerini çok dikkat etsinler. Kira kontratlarına dairenin ev veya mesken olarak kullanılacağını not olarak eklesinler" dedi.

 

- "Değişik yöntem ve tekniklerle denetimleri sıklaştıracağız"

 

Sarıkaya, denetimlerle ilgili İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin çok sıkı ve teferruatlı çalışmalar yürüttüklerine dikkati çekerek, "Değişik yöntem ve tekniklerle denetimleri sıklaştıracağız. Kaçak eğitim verilen yerlere asla izin vermeyeceğiz ve göz yummayacağız. Geçen yıl Bursa´da 118 birimin kaçak eğitim faaliyeti sürdürdüğünü tespit ettik ve bu yerlerin kapatma işlemini gerçekleştirdik." dedi.

Okullarda destekleme ve yetiştirme kurslarının ücretsiz olarak verildiğini hatırlatan Sarıkaya, "Yeni düzenlemeyle özel öğretim kursları sadece lise 1, 2, 3 ve 4´üncü sınıflarda okuyan ve mezun öğrencilere kurs verebilecek. Ortaokul öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarındaki yetiştirme kurslarına ücretsiz gidebilirler. Onun dışında yeni düzenlemeyle ortaokul çağındaki öğrencilerimizin gidebileceği bir özel öğretim kursu yok. Böyle bir mekanizma yok." ifadelerini kullandı.

Sarıkaya, çalışan ailelerin okuldan arta kalan zamanlarda çocukların ne yapacakları konusunda kaygılı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Aileler, ´Çocuklarımız okul çıkışlarında biz eve gelene kadarki vakitlerini nasıl geçirecekler?´ diye sorular soruyorlar. Endişe etmesinler. Dönüşümü tamamlayan spor, dans, müzik ve yüzme gibi milli eğitimin denetimindeki muhtelif kurslara çocuklarını gönderebilirler. Ayrıca yönetmeliğin yeni getirdiği bir husus var. Belediyeler de Milli Eğitim Müdürlükleriyle protokol yaptıktan sonra sosyal etkinlik kursları açacaklar. Ailelerin çocuklarını bu kurslara da gönderme imkanları olacak. Çocuklar böylece milli eğitimin kontrolünde sağlıklı ve güvenli ortamlarda vakit geçirebilecekler. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin bundan sonraki yıllarda sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde göstermiş oldukları başarıları puanla değerlendirilecek ve belli oranda TEOG´a etki edecek. Ek puan verilecek. Bunu ölçme değerlendirme birimlerimiz hazırlayacaklar. Bu da önemli bir gelişme. Bu sene pilot olarak uygulanacak. Pilot uygulamadan sonra yaygınlaştırılacak. Bu düzenleme diğer bir açıdan öğrencilerin sosyal, kültürel faaliyetlere vakit ayırabilmeleri için onları teşvik edici bir uygulama olacak." 

 

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.