BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞEHİT BABASININ HATIRASINI MEZUN OLDUĞU ALİ KARASU ANADOLU LİSESİ'NDE YAŞATACAK

ŞEHİT BABASININ HATIRASINI MEZUN OLDUĞU ALİ KARASU ANADOLU LİSESİ'NDE YAŞATACAK

Terörle mücadele ederken 27 yıl önce Iğdır'da şehit olan Jandarma Komando Er Hüseyin Suret'in, o gün 4,5 aylık olan kızı Seda Suret mezun olduğu lisede babasının hatırasını yaşatmak için kütüphane açtı. Kütüphanenin açılışı protokol üyelerini bir araya getirdi. 

Jandarma Komando Er Hüseyin Suret 28 Mayıs 1992 günü Iğdır'ın Gürgüre Karakolu bölgesinde PKK terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışma sonucunda şehit olmuştu. Hüseyin Suret şehit olduğunda henüz 4,5 aylık olan kızı Seda Suret Koçer babasının adını yaşatmak için mezun olduğu okula kütüphane açtı. 

Ali Karasu Anadolu Lisesi'ndeki kütüphanenin açılışına Nilüfer Kaymakamı Avni Oral, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut Öneş, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Halide Serpil Şahin ve çok sayıda kitap gönüllüsü katıldı. Bursa'nın ilk ve tek şehit kütüphanesi olması özelliğinin yanında mezun olduğu okulda babasının adının yaşayacak olması şehit kızının duygulanmasına sebep oldu. 

Şehit kızı Seda Suret Koçar, "Ben 4 buçuk aylıkken babamı kaybettim. Babamı hiç görmemişim. Aynı şekilde oda beni hiç görmemiş. Sosyal medyada Şehit Kütüphaneleri grubunu gördüm. Okullarda, askeri birliklerde şehitlerimizin adını yaşatmak için kütüphane açtıklarını öğrendim. Ben de Bursa'da bu konuyu araştırdım. Ardından babam adına kütüphane açmaya karar verdim. Valilik onayı alarak mezun olduğum okulda bunu gerçekleştirmek istedim. Çünkü benim babam maddi imkânsızlıklar sebebiyle ilkokuldan sonra eğitimine devam edememiş. Babam adına bir kütüphane açma hayaliyle bu yola adım attım. Şehit Kütüphanelerinin de desteğini alarak, 2 bin 700 adet kitap topladık. Kütüphanenin tadilat işlemlerini kendi imkânlarımız ve sponsor bularak yaptık" dedi. 

Şehit kütüphanesinin oluşturulmasında maddi destek veren kurum, kuruluş ve kişilere plaket takdiminin ardından, kitap bağışı yapanlara ve girişimde bulunan şehit kızına ayrıca teşekkür edildi. Yeni düzeni ve bağış kitapları ile zenginleşen kütüphane İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, protokol üyeleri ve şehit yakınlarının kurdele kesimiyle açılış programı tamamlandı.

29-05-201929-05-2019

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.