BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR

SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR

MEB ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) arasında imzalanan "Türkiye´deki Suriyeli Sığınmacılar ve Ev Sahibi Topluluklar için Mesleki ve Teknik  Eğitim ve İş Piyasası Hizmetleri Projesi" kapsamında Suriyeli kız öğrencileri mesleki eğitime kazandırmak amacıyla Osmangazi İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer, Şube Müdürleri Nevzat Gültekin, Bülent Altıntaş ve Rasim Alkaç, GİZ Türkiye Sorumlularından Ruth Halle, Okul Müdürleri, Suriyeli öğrenciler ve veliler katıldı.

Proje tanıtım toplantısında konuşan Gürhan Çokgezer, “Bizim kültürümüzde, geleneğimizin temelinde şu vardır: “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” Biz sınırlarla çizili bir ülke değiliz, gönül coğrafyamız çok geniş. Bu düsturla Suriyeli öğrencilerimizi Türk öğrencilerimizden ayırmadan en uygun eğitim ortamını sağlamaya çalışıyoruz. Osmangazi İMKB MTAL’de de bunun en kuvvetli örneğini görüyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Projenin uygulanmasıyla ilgili bilgi veren Okul Müdürü Nur Tutkun ise proje kapsamında eğitim-öğretim faaliyetlerini desteklemek amacıyla okulun yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerine çeşitli eğitimler verildiğini söyledi. 

Okulun 11. Sınıf öğrencilerinden İrem Özbey, Savaş nedeniyle başka bir ülkeye kucak açan kocaman yürekli bir ülkenin evladı olduğu için gurur duyduğunu ifade ederken; iki kızı da Osmangazi İMKB MTAL’nde öğrenim gören Suriyeli öğrenci velilerinden Reemaa Hamovda ise okul tarafından verilen eğitimlerle kendilerini vatanlarında hissettiklerini söyledi. Çocuklarının iyi eğitim aldığını ve notlarının yükseldiğini de belirten Hamovda, tüm yetkililere teşekkür etti ve Türkiye’ye minnettar olduğunu söyledi. 

MEB ile Alman İş birliği kurumu GİZ arasında yapılan protokolle Suriyeli çocukların Türk Milli Eğitim Sistemine entegrasyonunu desteklemek ve işbaşı eğitim ile onların meslek edinmesini sağlamak amaçlanıyor. 12 ay süreli toplam 1 milyon 500 bin avro bütçeli proje ile Suriyeli vatandaşların yoğun yaşadığı Gaziantep ve Bursa illerinin desteklenmesi hedefleniyor. Proje kapsamında Bursa ve Gaziantep’te 4 Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi, 2 Mesleki Eğitim Merkezi pilot proje okul olarak yer alıyor. Bursa’daki pilot okullar ise Osmangazi İMKB ve Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Nilüfer Mesleki Eğitim Merkezi olarak belirlendi. 

15-01-201915-01-201915-01-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.