BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TARİHİ ZİRAAT MEKTEBİNDE TARIMDA OTOMASYON DÖNEMİ BAŞLIYOR

TARİHİ ZİRAAT MEKTEBİNDE TARIMDA OTOMASYON DÖNEMİ BAŞLIYOR

Sultan 2.Abdülhamid Han tarafından 1891 yılında dönemin ziraatçilerini yetiştirmek ve zirai alanda çalışmalar yapmak üzere kurulan 130 yıllık tarihi okul Bursa Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2021 yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tarım alanında AR-GE Merkezi okulu olarak belirlendi.

Tarım alanında AR-GE kapsamında birden fazla proje çalışmasının yapıldığı okulda, tarım alanı öğretmen ve öğrencileri yürüttükleri AR-GE çalışmalarıyla geleneksel tarımı teknoloji ile harmanlayarak otonom seralarda üretime ve ürün araştırmalarına başladı.

Okulda yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren okul müdürü Ali Cihan "Tarım alanı öğretmenlerimizle, teknolojiyle donatılmış akıllı otonom seralarda çağa uygun yenilikçi ve üretken ziraatçileri yetiştirmeyi hedefliyoruz. Projemizle tarımsal bilgi birikiminin teknolojiyle entegrasyonunu sağlayarak, kendi kendini yöneten otonom sera ile akıllı tarım uygulamasına katkı sunmayı hedefliyoruz.  Ağustos ayı sonunda da tamamlanması planlanan otonom seramızda yapay zekâ sayesinde bitkilerin gelişim verileri, bitki yetiştirme periyodu boyunca gerekli olan karbondioksit, oksijen, su, ışık, sıcaklık, besin elementleri anlık olarak ölçümlenerek veri tabanında işlenmesi sağlanacaktır. Bu doğrultuda otonom sistem yapay zekâyla daha verimli ve optimize çalışmayı uygulayarak ürünün verim ve kalitesini artıracaktır." dedi.

Sürecin her aşamasında aktif şekilde rol alan öğrenciler "Son yıllarda başka ülkelerde yapılan akıllı tarım uygulamalarını hep duyuyorduk. Okulumuzun AR-GE Merkezi olmasıyla birlikte bizim de akıllı tarım uygulamalarına yönelik projeler yapıyor olmamız geleceğin ziraatçileri olan biz öğrenciler için sevindirici ve bunun içerisinde görev almaktan dolayı çok mutlu ve heyecanlıyız. Yapılan çalışmaların mesleki gelişimimize önemli katkılar sunduğuna inanıyoruz." dediler.

KAYNAK:https://mtegm.meb.gov.tr/www/tarihi-ziraat-mektebinde-tarimda-otomasyon-donemi-basliyor/icerik/2914

19-05-202119-05-202119-05-202119-05-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.