BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE’DE HAYAT BOYU ÖĞRENMENİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

TÜRKİYE’DE HAYAT BOYU ÖĞRENMENİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa finanse ettiği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Sözleşme Makamı olarak yer aldığı “Hayat Boyu Öğrenen bir Türkiye” sloganıyla yola çıkılan Türkiye’de öğrenme kültürünü yaygınlaştırmak, özellikle istihdama yönelik öğrenme programlarına erişimi ve katılımı artırmak amacıyla hazırlanan Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi–II (HBÖ-II)’nin Bursa bilgilendirme toplantısı bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Bireylerin ve işverenlerin farkındalığının ve hayat boyu öğrenmeye katılım oranını artırmak,sosyal paydaşları bilgilendirmek ve onların da desteğini almak amacıyla düzenlenen bilgilendirme toplantıları 24 pilot ilde yapılmaya devam edecek.

Toplantıya Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak ile şube müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Hayat boyu öğrenme kavramının Türkiye´de 1990´larda gündeme geldiğini ve 2000´lerin başından itibaren Türkiye´de kullanılmaya başlandığını ifade eden Abdülhakimoğulları, hayat boyu öğrenime katılanların oranının yüzde 4,6 olduğunu belirterek, AB´nin 2020 için belirlediği yüzde 15 hedefine ulaşabilmek için çok çaba sarfetmek gerektiğini kaydetti. Abdülhakimoğulları, sürekli gelişen ve değişen bir dünya düzeni içinde hayat boyu öğrenmenin yaşamın vazgeçilmez parçası haline geldiğini ve öğrenmenin beşikten mezara kadar devam eden bir süreç olduğunu vurguladı. Ancak eğitim sistemlerinin veremediği, karşılayamadığı kavramlar ve durumların olduğunu, bunların da farkına varıldığını ve bir önceki asrın okula yüklediği anlamların bu asırda hayat boyu eğitimle değişmeye başladığını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, “Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla yürütülen Hayat Boyu Öğrenme Projesi II toplantıları farklı illerde yürütülmekte; bu amaçla ilimiz bu toplantıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu proje kapsamında Bursa ile eşleştirilen sektör, otomotiv,  meslek lise, otomotiv elektro mekanikçisi şeklinde belirlenmiştir. Yine bu proje kapsamında tüm illerde mesleki eğitim merkezleri ile proje eşleştirilmiş; ilimizde de Nilüfer Mesleki Eğitim Merkezi bu proje ile eşleştirilen kurumumuzdur. Projenin hayırlara vesile olmasını ve toplantının da başarılı geçmesini ve diliyorum.” dedi.

22-06-201622-06-201622-06-201622-06-201622-06-2016

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.