BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VELİ SARIKAYA SATIRBAŞI PROGRAMI’NDA KARİYER DANIŞMANLIĞI SİSTEMİNİ TANITTI

VELİ SARIKAYA SATIRBAŞI PROGRAMI’NDA KARİYER DANIŞMANLIĞI SİSTEMİNİ TANITTI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Merve Denk´İn hazırlayıp sunduğu “Satırbaşı” programına konuk oldu.

 

Sarıkaya, projeye neden ihtiyaç duyulduğunu ve proje adımlarını sistem üzerinden canlı yayında anlattı. Bu projenin öz kaynaklar kullanılarak, rehber öğretmenler tarafından yapıldığını, öğrencilere sınav öncesi ve sonrası tüm aşamalara kaynaklık teşkil edebilmek ve rehberlik yapabilmek için tasarlandığını, geçtiğimiz hafta itibariyle 17 ilçedeki tüm okul müdürlerine ve rehber öğretmenlerine tanıtımını yapıldığını dile getirdi.

 

Sarıkaya, "Teknoloji çağında olmamız sebebiyle bu bilgilerin tamamının sunumunun yapıldığı bir veri tabanı hazırladık. Öğrenciler öğretmenler ve veliler Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün web sayfasında ilgli linke tıklayarak projenin tüm detaylarına ulaşabilecekler. Böylece, bilgiye evden, işten ulaşabilmenin yanısıra, sitenin cep veya tablet ile de uyumlu olmasından dolayı her türlü internete bağlı cihazla ulaşmak da mümkün olacaktır. Ayrıca okullarda da öğrencilerimize kariyer planlama derslerinde bu projenin içerikleri anlatılarak bilgiye ulaşma noktasında da fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır. Öğrenci, öğretmen ve velilerimiz bu proje sayesinde okul türleri, alan, dal bilgilerine de ulaşabileceklerdir. Verimli ders çalışma teknikleri, sınav kaygısı ile başa çıkma yöntemleri gibi rehberlik içeriklerine imkân veren Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Mesleki Bilgi Sistemi’ne yönlendirerek yeteneklerini keşfettikten sonra bir alana yönelmesi noktasında rehberlik edecek bir sistem oluşturduk.  Ayrıca seçeceği alan ve dalla ilgili üniversite bölümlerini de tanıyabileceği YÖK’ün yayınladığı YÖKATLASI’na yönlendirme yapılarak alan ve dal seçiminin sonrasında kendisini bekleyen bölümler hakkında bilgi edinmesini amaçladık. Yani, seçeceği lisenin kendisini kariyer olarak nerelere hazırladığının farkında olmasını sağlamaya çalıştık.  Bununla birlikte İŞKUR e-öğrenme sitesine de bağlanarak Meslek tanıtımlarına da ulaşabileceklerdir.” dedi.

 

 11-04-201611-04-201611-04-2016

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.