BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI

Sevgili öğrenciler,

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına daha kavuşmuş bulunuyoruz.

Öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarımıza geçen yılki gayret ve başarılarından dolayı teşekkür ederiz.

Yaz tatili süresince okullarımızın fiziki şartları iyileştirildi, 10 yeni okul,  eğitim öğretime kazandırıldı, yeni okul binalarının yapılması için çalışmalara devam edildi. Ders kitaplarının her yıl olduğu gibi, bu yıl da öğrencilerimize ücretsiz olarak ulaştırılması için tüm hazırlıklar yapıldı. Sınıflarda etkileşimli tahta ve tablet kullanımı ile ilgili çalışmalara devam edildi. Bursa’da 19.907 derslik, 589.622 öğrenci ve 34.537 öğretmen, yeni açılan okul binalarımız ve donanımlı bir ekiple, 2016-2017 eğitim yılına hazırız.

Eğitimde teknolojinin kullanılması ve gelişmiş ülkelerle uyumu konusunda yapılan çalışmalardan biri olan etkileşimli tahta ve tablet kullanımı büyük bir hızla devam ediyor. Bugün itibariyle Bursa’mızda 13696 etkileşimli tahta ve öğretmen ve öğrencilerimize dağıtılan 41057 tablet ile eğitim öğretime devam edilmektedir. İnşallah tüm öğretmen ve öğrencilerimize tablet dağıtımı devam edecek. 

Geçen yıl, ilk kez TEOG öğrencilerine yönelik “Tercih Robotu” uygulaması hayata geçirildi. Bu sayede öğrencilerimiz tercih edecekleri okulları daha yakından tanıyarak, daha isabetli seçimler yaparak tercihlerini yapmış oldular.

Milli Eğitim Bakanlığı, destekleme kurslarını açmış ve “Elektronik Bilişim Ağı”nı güçlendirerek büyük bir hizmete imza atmıştır. EBA, ders kitapları, ders videoları, testler ve tüm ürünlerle öğrencilerimizin hizmetindedir. Bunun dışında kaynak kitaplara, testlere ve başkaca materyale ihtiyaç bulunmamaktadır.

Ülkemizde misafir olarak bulunan Suriyeli ve diğer ülke öğrencilerinin eğitim sistemimize kazandırılması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmalara devam edildi.7533 Suriyeli olmak üzere 7782 yabancı öğrenciye eğitim imkânı verildi.

Sevgili öğrenciler,

Hedefimiz,  öğrenmeyi öğrenen, araştırıp sorgulayabilen, problem çözme yeteneği gelişmiş, inançlı, insani değerlere sahip, vatanına ve milletine yararlı ve sosyal yönü gelişmiş bireyler yetiştirmek. Bildiğiniz üzere nitelikli bir toplumu, nitelikli bireyler oluşturur. Nitelikli bireyleri de iyi yetişmiş, donanımlı, ileri görüşlü ve ekip ruhuyla hareket eden fedakâr öğretmenler yetiştirir.

Öğretmenlerimizi insafsızca eleştirenlere şunu söylemek lazım: Tüm dünyaya demokrasi ve insan hakları konusunda 15 Temmuz 2016 gecesi parmak ısırtan ve büyük bir ders veren insanları bu öğretmenler yetiştirdi. Önce ahlak lazım… İnancımız bize adına ahlak dediğimiz, insani değerler bütününe sahip olmamızı, daha sonra bilgiyi bu ahlak üzere bina etmemizi emreder.

Sevgili öğrenciler,

Başarmak için çok çalışmalı, çok okumalıyız. Bunun için yaklaşık 35 bin öğretmen okullarınızda sevgiyle, heyecanla sizleri bekliyor. Bu değerlerle donanmış olarak ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarma hedefini   

gerçekleştirmek için sürekli bir gayret sarf edeceklerdir. Hoşça kalın, sevgiyle kalın…

Veli SARIKAYA

İl Milli Eğitim Müdürü

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.