BURBİS
Geri Dön

MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİNİN 9. SINIFINDA 

NAKİL VE GEÇİŞ SÜREÇLERİ NASIL İŞLER?

2. Bir Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinin 9. Sınıfında İken alan değişikliği yaparak Nakil/Geçiş Yapabilir Miyim?

Merkezi sınavla bir mesleki ve teknik Anadolu lisesinin bir alanının Anadolu teknik programına (ATP) yerleştin varsayalım:

 • Kontenjan ve merkezi sınav puanı koşullarını karşılaman durumunda aynı okulda veya başka bir okulda bir alanın Anadolu teknik programına alan değişikliği 9. sınıf 1. dönemi sonuna kadar yaparak geçiş yapabilirsin.
 • Kontenjan ve merkezi sınav puanı koşullarını karşılaman durumda aynı okulda veya başka bir okulda bir alanın sınavla öğrenci alan Anadolu meslek programına alan değişikliği yaparak geçiş 9. sınıf 1. dönemi sonuna kadar yapabilirsin.
 • Ortaöğretim başarı puanı koşullarını karşılaman durumda mahalli yerleştirme ile öğrenci alan bir alanın Anadolu meslek programına alan değişikliği 9. sınıf 1. dönemi sonuna kadar yaparak geçiş yapabilirsin.

Merkezi sınavla bir mesleki ve teknik Anadolu lisesinin bir alanının Anadolu meslek programına (AMP) yerleştin varsayalım:

 • Kontenjan ve merkezi sınav puanı koşullarını karşılaman durumunda aynı okulda veya başka bir okulda bir alanın sınavla öğrenci alan Anadolu teknik programına alan değişikliği yaparak 9. sınıf 1. dönemi sonuna kadar geçiş yapabilirsin.
 • Kontenjan ve merkezi sınav puanı koşullarını karşılaman durumda aynı okulda veya başka bir okulda bir alanın sınavla öğrenci alan Anadolu meslek programına alan değişikliği yaparak 9. sınıf 1. dönemi sonuna kadar geçiş yapabilirsin.
 • Ortaöğretim başarı puanı koşullarını karşılaman durumda mahalli yerleştirme ile öğrenci alan bir alanın Anadolu meslek programına alan değişikliği yaparak 9. sınıf 1. dönemi sonuna kadar geçiş yapabilirsin.

Mahalli yerleştirme ile bir mesleki ve teknik Anadolu lisesinin bir alanının Anadolu meslek programına yerleştin varsayalım:

 • Ortaöğretim başarı puanı koşullarını karşılaman durumunda aynı okulda veya mahalli yerleştirme ile öğrenci alan başka bir okulda o okulun bir alanının Anadolu meslek programına alan değişikliği yaparak 9. sınıf 1. dönemi sonuna kadar geçiş yapabilirsin.
 • Buradan sınavla öğrenci alan bir alanın Anadolu teknik programına ve Anadolu meslek programına 9. sınıf 1. dönemi sonuna kadar geçiş yapamazsınız.
 • Mahalli yerleştirme ile yerleştin fakat merkezi sınav puanın var. Bu durumda şartların tutuyorsa Anadolu teknik programına ve Anadolu meslek programına 9. sınıf 1. dönemi sonuna kadar geçiş yapabilirsin.

3. 9. Sınıfta merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ile proje okulu olan Anadolu liselerinden bir Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesine Nakil/Geçiş Yapabilir Miyim?

Merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ile proje okulu olan Anadolu liselerinden birinin 9. sınıfında iken bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine geçiş yapmak istediğini varsayalım;

 • Merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu teknik programı ve Anadolu meslek programlarına merkezi sınav puanın ve kontenjan şartları tutuyorsa 9 uncu sınıfın birinci dönem sonuna kadar nakil ve geçiş yapabilirsin.
 • Mahalli yerleştirme ile öğrenci alan Anadolu meslek programlarına ise ortaöğretim başarı puanın baz alınarak geçiş ve nakil yapabilirsin.