BURBİS
Geri Dön

STAJ İŞLEMLERİ

İşletmelerde staj süresi ne kadardır?

·          Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları öğrencilerinin staj süresi 40 iş günüdür.

·          Stajın 15 iş gününe kadar olan kısmı alan eğitimine başladığı ders yılının sonundan itibaren yapılabilir.

Staj/İşletmelerde Mesleki Eğitim Yaparken Ücret Alır Mıyım?

·          Evet. İşletmede mesleki eğitim veya staj yapan öğrencilere 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereği asgari ücretin 1/3 kadar ücret ödenir. Stajın okulda yapılması durumunda herhangi bir ücret ödenmez.

Staj/İşletmede Mesleki Eğitim Yapacağım İşletmeyi Ben Mi Belirleyeceğim?

·          Mesleki eğitim, staj ve tamamlayıcı eğitim yaptırmakla yükümlü işletmelerin, eğitime uygunluğuyla mesleki eğitim görecek öğrenci sayıları il veya ilçelerde kurulacak işletme belirleme komisyonları tarafından tespit edilir.

·          İldeki işletmelerde eğitim, staj ve tamamlayıcı eğitim yapılmasına gereksinim duyulan yeni meslek alan/dalları; il istihdam ve mesleki eğitim kurulu tarafından belirlenerek karara bağlanır ve Bakanlığa önerilir.

·          Mesleki eğitim yapılacak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı işletmeler, Bakanlık ve Millî Savunma Bakanlığınca birlikte belirlenir.

·          Her yıl nisan ayının ilk haftasında okul müdürü veya koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan/bölüm şefleri, ilgili meslek alanından en az bir atölye ve laboratuvar öğretmeni toplanarak öğrencilerin staj yapabilecekleri resmî ve özel kurum ve kuruluşları belirler. Yapılan planlama dışında, uygun işletme bulunduğunda daha sonra bu işletmelere de öğrenci gönderilebilir.