BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'10 FARKLI DİLDE TÜRKİYE MÜNAZARALARI' TÜRKİYE FİNALLERİ BURSA'DA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

'10 FARKLI DİLDE TÜRKİYE MÜNAZARALARI' TÜRKİYE FİNALLERİ BURSA'DA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce düzenlenen "10 Farklı Dilde Türkiye Münazaraları" Türkiye Finalleri Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür'ün katılımıyla başladı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Münazara yarışmasının Türkiye finalleri Bursa'da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştiriliyor. 

Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül; "10 Farklı Dilde Türkiye Münazaraları Türkiye Finalleri vesilesiyle Bursa'da bir araya geldik. Gerçekleştirdiğimiz etkinliğimiz, öğrencilerimizi geleceğe hazırlayan,  geliştiren ve yetiştiren bir çalışma olması sebebiyle oldukça anlamlı ve kıymetli.  10 Farklı Dilde Münazara etkinliği, öğrencilerimize sadece bir dil öğrenme değil ufkunun bütün bir yeryüzünü dolaşmasını sağlıyor. Kökü Anadolu'da olan değerlerimizden ve inancımızdan beslenerek, Anadoluluğunu yitirmeden evrensel hakikatlerle buluşmayı, var olan hikmeti Çin'de, Amerika ya da Afrika'da da olsa elde etmekten kaçınmayan bir anlayışla bir imam hatip neslini yetiştirmek üzere oldukça kıymetli. Öğrencilerimizi ve gençliğimizi hem akademik anlamda hem de sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif anlamda iyi yetiştirmek ve onların bu konudaki başarılarını görmek bizler için çok sevindirici. Bu vesileyle imam hatip liselerimizde okuyan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Dil bilmenin insanı farklı ufuklara yelken açtıran bir unsur olduğunu hepimiz biliyoruz. Değişik kültürleri, medeniyetleri gelişmeleri daha rahat, kaynağından daha doğru bir biçimde öğrenmeye katkı sunduğunu hepimiz biliyoruz. Tabi ki her şeyden önce kendi dilimizi çok iyi bir şekilde öğrenmemiz ve kullanmamız gerekiyor. Bu konuda da gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Münazara etkinliğine katılan ve katkı sunan tüm öğrencilerimizi, velilerimizi, öğretmenlerimizi ve okul idarecilerimize teşekkür ediyor, bu organizasyonu gerçekleştiren Bursa İl Milli Eğitim Müdürümüze ve ekibine çok teşekkür ediyorum.  Farklı üniversitelerimizden seçili kurulda görev alan tüm kurul üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Organizasyona ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, "Bu şehrin atmosferinde yetişen çocuklarımızın diğer illerimizden gelen öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin böyle bir organizasyonda bulunmaları bizim için bir şereftir. Bu vesileyle bu fikri ortaya atan, geliştiren başta Millî Eğitim Bakanlığımız ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum." dedi. 

Türkiye Münazara Yarışmalarında hazırlık dil sınıfı programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri öğrencileri Arapça, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Farsça, Çince, Japonca, Rusça dillerinde yarışıyor. 100'ü aşkın ülkeden ülkemize imam hatip eğitimi almak için gelip uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde eğitim gören öğrenciler ise Türkçe yarışıyor. 

Yarışmanın tamamlanmasının ardından ödül töreni Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

 

13-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.