BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 BİN ÖĞRENCİ İSRAF KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLECEK

    ´Güvenilir gıda tüketelim, israfı önleyelim´ projesi BTSO Altıparmak binasında yapılan toplantıda tanıtıldı.
12 BİN ÖĞRENCİ İSRAF KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLECEK

100 okulda 12 bin öğrenciye Bursa Valiliği, BTSO ve Uludağ Üniversitesi tarafından güvenilir gıda ve israf konularında eğitim verilecek. ´Güvenilir gıda tüketelim, israfı önleyelim´ projesi BTSO Altıparmak binasında yapılan toplantıda tanıtıldı.

Bursa Valiliği, BTSO ve Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle uygulanacak projenin protokol imza törenine Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik ve çok sayıda davetli katıldı.

Güvenilir ve yeterli gıdanın bulunmasının insanlık tarihinde hep zor olduğunu ifade eden Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Bazen kıtlık olmuştur. Bazen hijyeni, bazen de bugün olduğu gibi gıdanın güvenirliliği sıkıntı olmuştur. Dünyada ülkeler farklı savaş metotlarını uyguluyorlar. Bir taraftan siber savaşlar, bir taraftan da biyolojik ve genetik savaşlar var. Artık gıdalar üzerinden yürütülen savaşlar ortaya çıktı. Onun için gıda, sadece beslenme değil, ülkelerin milli güvenliklerini de ilgilendiren bir mesele haline geldi" diye konuştu.

"GELECEK NESİLLERİN HAKKINI GASP EDİYORUZ"

İsraf ederek gelecek nesillerinde hakkını gasp ettiğimizi belirten Karaloğlu, "Bu kadar önemli bir konuyu 5-6 sınıftaki öğrencilerimize anlatılması çok güzel bir proje. Bu projeye önderlik yapan herkese teşekkür ediyorum. Çocuklarımızı güvenilir gıda ve israfın önlenmesi hususunda şuurlandıramazsak, aldığımız tedbirler pek işe yaramayacaktır. İnşallah bunu yüz okuldan sonra devam ettiririz" dedi. Projede emeği geçenleri kutlayan Karaloğlu, projeye sponsor olan Sütaş ve Furpa’ya teşekkür etti.

BAŞARII OLAN 10 ÖĞRENCİYE TABLET

Gıdanın daha sofralarımıza ulaşmadan üçte birinin çöpe atıldığına dikkat çeken BTSO Başkanı Burkay ise, "Dünyada 1,3 milyar ton gıda çöpe atılıyor. Bunun ekonomik değeri 1 trilyon dolar. Bugüne kadar en fazla israf edilen ve çöpe atılan gıda ise ekmek oldu. Türkiye ise 2,1 milyar adet ekmek çöpe atılmaktadır. Yaklaşık 1,5 milyarlık liralık bu israf ekonomik olarak baktığımızda 80 hastaneye, onlarca köprü ve 500´ün üzerinde okul inşaatına denk gelmektedir. Yaklaşık 5 aydır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Bursa´da 100 okulda 12 bin öğrenci için bu projeyi hazırladık. Eğitimlerden yararlanacak öğrencilerimiz israfın önlenmesi konusunda toplumsal farkındalığın artmasında katkıda bulunacaklar. Başarılı olan 10 öğrencimize ise tablet hediye edeceğiz" diye kaydetti.

Güvenli gıdaya ulaşmanın giderek zorlaştığı belirten Burkay, “Kaynakların hızla tükendiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu konuda verilecek eğitimlerin ülke ve kent için büyük anlam ifade ttiğini düşünüyorum. Proje sponsorlarımız Sütaş ve Furpa ile projede emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Projede yer almaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, güvenli gıda ve israf konusunda farkındalık yaratmaya çocuklardan başlanmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından ´Güvenilir gıda tüketelim, israfı önleyelim´ projesinin protokolü imzalandı.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.