BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI'NIN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

15. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI'NIN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6-9 Eylül tarihleri arasında Bursa'da gerçekleştirilen 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması değerlendirme toplantısı Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi. 

Değerlendirme Toplantısına, Bursa Milletvekili Osman Mesten, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş,  Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer, ilçe şube müdürleri ve okul müdürleri katıldı. 

Toplantıda konuşan Bursa Milletvekili Osman Mesten, "Sanayinin ve teknolojinin başkenti Bursa'mızın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen MEB Robot Yarışmasına ev sahipliği yapması şehrimiz adına önemli bir katkı sağladı. Bursa, mesleki eğitime önem veren bir şehir ve bu alanda önemli çalışmalar yürütüyor. Öğrencilerimizin bir şeyler üretiyor olması, özellikle robotik alanda bir ürün ortaya çıkarması teknolojinin hızla geliştiği günümüz dünyasında son derece büyük bir önem taşıyor. Bu güzel organizasyonun gerçekleştirilmesine katkı sunan herkese şehrimiz adına teşekkür ediyorum." dedi.   

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu ise şunları söyledi: "Bakanlığımızın gerçekleştirdiği 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması'na Bursa olarak ev sahipliği yapmamızın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bursa'dan yarışmaya katılan öğrencilerimize, danışman öğretmenlerimize ve yarışmanın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmek üzere bugün bir aradayız. Ekip arkadaşlarımız gerçekten profesyonel bir şekilde çalıştılar. Yarışmaya tutkuyla asıldılar, heyecanla takip ettiler. Yarışma sürecinde, yüzlerinde ve gözlerinde bir şeyi başarmanın ve teknolojik anlamda bir işi gerçekleştirmenin heyecanı ve duygusu vardı. Mesleki eğitim anlamında Bursa, güçlü bir potansiyele sahip. Daha önceki yıllarda Milli Eğitim içerisinde bunun güzel örneklerini verdi ve vermeye de devam edecek. Bu vesileyle tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın vekilimize de bugün bizlerle bir arada olduğu için teşekkür ediyorum." 

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün koordinesinde Cumhuriyetimizin 100. yılında "Cumhuriyet ve Teknoloji" teması ve "Ahican Cumhuriyet'in izinde, teknolojinin peşinde Bursa'da" sloganıyla düzenlenen ve Bursa ev sahipliği yaptığı yarışma bu yıl 14 farklı kategoride 81 il ve 18 ülkeden 12 bin 716 katılımcıyla gerçekleştirildi. 

15 yıldır kesintisiz devam eden Uluslararası MEB Robot Yarışması, öğrencilere bilgiyi beceriye dönüştürme fırsatı sunarken geleceğin teknoloji liderlerini yetiştirmeyi amaçlıyor. Yarışmacılar bu amaç doğrultusunda robotlarını tasarlama ve programlama yeteneklerini sergiliyor. 

Yarışmada 14 farklı kategoride finale kalan 2510 katılımcı, 1134 robotla final heyecanı yaşadı. Yarışma neticesinde her kategoriden birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri verilirken, "En İyi Tasarım Ödülü", "Jüri Özel Ödülü" ve "Fair Play" ödülleri de sahiplerine ulaştırıldı.  

Yarışma kapsamında; Bursa'dan Hürriyet MTAL ekibi "Otonom Araç" kategorisinde birinci, Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi ekibi "Tasarla-Çalıştır" kategorisinde ikinci oldu.  

Toplantı sonunda derece elde eden ekiplere laptop, danışman öğretmenlerine hediyeler verildi.

 

28-09-202328-09-202328-09-202328-09-202328-09-202328-09-202328-09-202328-09-202328-09-2023

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.