BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15'İNCİ ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI BURSA'DA BAŞLADI

15'İNCİ ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI BURSA'DA BAŞLADI

Bursa'da Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması büyük bir ilgiyle başladı.

Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi'nde yapılan yarışmaya Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, AK Parti Bursa Milletvekilleri Osman Mesten ve Mustafa Yavuz, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu katıldı.

Yarışmanın açılışında konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, robot yarışmalarının her yıl daha da geliştiğini, daha fazla gencin yarışmaya ilgi gösterdiğini vurguladı. Şamlıoğlu, 12 bin 716 gencin robot yarışmasına katılmak için projeler geliştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Burada kalbine teknoloji sevgisi aşıladığımız her bir genç kardeşimiz sayesinde Türkiye Yüzyılı daha güçlü ve yükseklere ulaşacak. Buna inancımız tamdır. Bilgi ve iletişim çağında yerli otomobilimizi, yerli bilgisayarımızı, yerli çipimizi, yerli uçağımızı, yerli gemimizi, yerli uydumuzu, yerli elektronik sistemlerimizi, yerli robotumuzu üreten bir Türkiye hedefi doğrultusunda bilimsel düşünen endüstriyel otomasyon konusunda da kendi teknolojisini üretebilen, bilgi ve becerisini kullanan girişimci rekabet edebilme gücüne sahip kişileri yetiştirmek şüphesiz Milli Eğitim Bakanlığının en önemli görevleri arasında yer almaktadır."

Robot yarışmasının 14 kategoride gerçekleşeceğini anlatan Şamlıoğlu, "Cumhuriyetimizin 100. yılında 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması ile robot teknolojimizi siz genç kardeşlerimizin taçlandıracağına yürekten inancımız tam." dedi.

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da 21. yüzyılın temel gereksinimlerinin başında bilişim ve bilgi teknolojilerinin geldiğini söyledi.

Bilişim teknolojilerine sahip olan ve üretime yepyeni teknolojiler kazandıran toplumların geleceği şekillendireceğini dile getirerek, "Bu bakımdan çocuklarımızı şimdiden geleceğe hazırlamak için devletin tüm kurumlarıyla elimizden ne geliyorsa yapmaya, tüm imkanlarımızı da bu yönde seferber etmeye gayret ediyoruz. Bu gayretin mimarı hiç şüphesiz Milli Eğitim Bakanlığımızdır. Geleceğimizi en temel dinamiğimiz olan gençlerimiz şekillendirecektir. Huzurlu ve güvenli bir gelecek inşa etmek için de maddi ve manevi bakımdan donanımlı ve hayatı değerler üzerinden okuma kabiliyetine sahip bir gençlikle mümkün olabilecektir." ifadesini kullandı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz de yarışmanın bu yıl "Cumhuriyet ve Teknoloji" temasıyla "Ahican Cumhuriyet'in izinde, teknolojinin peşinde Bursa'da" sloganıyla düzenlendiğini anlattı. Karagöz, yarışmaya Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, KKTC, Arnavutluk, ABD, Bosna Hersek, Gürcistan, Hırvatistan, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Libya, Malezya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Ürdün ve Yunanistan'dan da öğrencilerin katıldığını vurguladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da etkinliğin Bursa'da düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

14 Ayrı Dalda Düzenleniyor

Yarışma kapsamında farklı kategorilerde 14 ayrı dalda yarışmalar düzenleniyor. Birçok sistem tarafından üretilen robotlar, standlarda sergilenerek katılımcılarla buluşuyor.

Şehir Dışından Pek Çok Okul Katıldı

Protokol, stantları ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundu. Yarışmaya şehir dışından katılan birçok okul da oldukça heyecanlıydı. 

Eğitimde Teknoloji Harikası

Bursa'da düzenlenen 15'nci uluslararası robot yarışması, eğitim ve teknoloji alanında önemli bir etkinlik olarak dikkat çekerken  öğrencilerin bilim ve teknolojiye ilgi duymalarına da teşvik ediyor.

- 4 bin 733 robot yarışacak

Yarışmanın katılımcıları "Endüstriyel Robot Kol", "Çizgi İzleyen (Temel Seviye)", "Çizgi İzleyen (İleri Seviye)", "Hızlı Çizgi İzleyen", "İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)", "Mini Sumo", "Tasarla-Çalıştır", "Yumurta Toplama (Caretta Caretta)", "Labirent Ustası", "Tozkoparan Robot (Temel Seviye)", "Serbest Proje", "Temalı", "Su Altı Aracı (ROV)" ve "Otonom Araç" olmak üzere 14 kategoride mücadele ediyor.

Bu yıl 81 il ve 18 ülkeden 12 bin 716 katılımcının 4 bin 733 robotla yer aldığı yarışma ile ortaokul ve dengi okullar, ortaöğretim ile yükseköğretim öğrencilerinin eğitim süreçlerinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilmeleri amaçlanıyor.

Yarışma 9 Eylül'de sona erecek.

06-09-202306-09-202306-09-202306-09-202306-09-202306-09-202306-09-202306-09-202306-09-202306-09-202306-09-202306-09-2023

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.