BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 NİSAN BAYRAMI BURSA'DA VE TÜM YURTTA COŞKU İLE KUTLANDI

23 NİSAN BAYRAMI BURSA'DA VE TÜM YURTTA COŞKU İLE KUTLANDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Kuruluşunun 104. yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başladı. 

Bursa'da Atatürk Anıtı önündeki törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Törene, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürlüğü birim amirleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş ve Bursa protokolünün katılımıyla Yıldırım ilçesindeki Bayrak alanında düzenlenen programla devam etti

Törende konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 104. yıl dönümünü kutlamanın heyecanını ve coşkusunu yaşadıklarını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 104. kuruluş yıldönümünü görmenin gururunu yaşadığımız bu anlamlı günde ülkemizdeki ve dünyadaki tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum. Bugün 6 buçuk aydır dünyanın gözleri önünde, eşi görülmemiş bir zulümle, son asrın en büyük katliamlarından birinin yaşandığı Gazze'de, Doğu Türkistan'da sessiz çığlıklarıyla arşı inletiyor çocuklar. Bu zulmün, tekrarı yaşanmamak üzere son bulmasını; çocukların gözyaşlarıyla değil de gülen yüzleriyle kutlanacak nice çocuk bayramları görmelerini temenni ediyorum.  104 yıl önce bugün bağımsızlık sevdası ile destanlaşan bir kurtuluş mücadelesine imza atan aziz milletimiz, Cumhuriyetin temellerini atmış. "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir!" sözünü tarihe kazıyarak Türkiye Büyük Millet Meclisini kurmuştur. 23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 104 yıldır vatan ve bayrak sevdası ile yaşayan ulusumuzun iradesinin adıdır. Mustafa Kemal Atatürk, meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada "Hep birlikte bakışlarımızı, vicdanımızın merkezi olan millete dikelim. Orada erdemin, vefa ve içten bağlılığın, yenileme arzusunun, egemenlik aşkının ve geleceğin sönmeyen ateşi yanmaktadır." demiştir. Ulusal egemenliğimizin ifadesi olan yüce meclisimizin açılış günü, Atatürk tarafından geleceğimizin sönmeyen ateşi olan çocuklarımıza bayram olarak armağan edilmiştir. Dünyada eşine rastlanmayan bu bayram, kahraman bir milletin kahraman evlatlarına duyduğu büyük inancın simgesidir. Millet olarak tıpkı bağımsızlığımız gibi çocuklarımızı da dünyadaki en kıymetli varlıklarımız olarak görüyor, onları el üstünde tutuyoruz. Bugünün çocuklarımızın bayramı olarak kutlanması, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızla bütünleşmemizi ve onlarla aynı coşkuyu paylaşarak geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır. Geleceğimiz, çocuklarımızın omuzlarında yükselecek; millî ruh, onların yüreğinde yücelecektir. Evlatlarımızın tarihimizi bilerek; değerlerimize, kültürümüze sahip çıkarak sorumluluklarını yerine getireceklerine ve armağan edilen bu büyük bayramın temsil ettiği bütün değerleri gururla taşıyacağınıza dair inancımız tamdır. Bilimde, sanatta, sporda tüm dünyanın dikkatini çeken başarılara imza atmaya devam etmeniz en büyük hedefimizdir.  Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve kahraman ecdadımızı, rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104. yılını, milletimizin ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum." dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, Anadolu'nun Renkleri adlı halk oyunu gösterisinin sergilenmesi ile devam eden tören, Tarihi Şahsiyetler Defilesi ve Bayrak gösterisinin yapılmasıyla sona erdi.

23-04-202423-04-202423-04-202423-04-202423-04-202423-04-202423-04-202423-04-202423-04-202423-04-202423-04-2024

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.