BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BURSA'DA TÖRENLERLE KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BURSA'DA TÖRENLERLE KUTLANDI

Öğretmenler günü Bursa'da ve tüm yurtta törenlerle kutlandı. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri Bursa'da Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, çelenk sunumunun ardından ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerin kabirlerine ziyarette bulundu. 

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri, İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonunda gerçekleştirilen programa Bursa Valisi Mahmut Demirtaş ve Bursa Protokolünün yanı sıra idareci, öğretmen ve öğrenci ile çok sayıda davetli katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

Tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayan Bursa Valisi Mahmut Demirtaş;  "Görevlerini layığıyla tamamlayarak emekli olan öğretmenlerimize de sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler diliyorum. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizle birlikte görevleri başında şehit olan tüm öğretmenlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum. Bir süredir Gazze'de yaşanan insanlık dramına hep beraber şahitlik ediyoruz. Gazze'de çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere binlerce insan hayatını kaybetti, kaybetmeye de devam ediyor. İnanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devletimizin ilgili birimlerini yürüttüğü çalışmalar ve uluslararası camianın atacağı adımlarla Gazze'de yaşanan insanlık ayıbı son bulacaktır. Gazze'de hayatını kaybeden şehadete yürüyen kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Öğretmenlik, fedakârlıkla yoğrulan ve kara sevdaya dönüşen bir mesleğin adıdır. Mücadelenin, azmin ve kararlılığın zirve noktasıdır. Öğretmenlik genç dimağları hayata hazırlamaktır. Onlara ilmek ilmek saygıyı, sevgiyi, iyiliği ve güzelliği nasip etmektir. Öğretmenlik yol göstermektir, istikamet belirlemektir. Tüm benzetmelerin kifayetsiz sözlerin tıkanması kucak kucak şükran ifadesidir öğretmenlik. Velhasıl her yılın 24 Kasım'da gözlerinize sevinç, huzur ve gururdan oluşan bir damla gözyaşını doldurmaktır. Değerli öğretmenlerim Cumhuriyet'in 2. yüzyılını karşıladığımız Türkiye 100 yılı vizyonu hedeflerimizi hayata geçirmeye başladığımız günleri hep birlikte yaşıyoruz. Hiç kuşkusuz bu anlamlı dönemin de başrolünde sizler bulunuyorsunuz. Milletimizin kutlu medeniyet yürüyüşünde istikbalin parlayan yıldızı olmasını hep birlikte sağlayacağız. Türkiye güçlü bir hayata geçirecek nesli layıkıyla yetiştireceğiz. O sebeple evlatlarımızı çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatmalıyız. Bunu gerçekleştirirken onları kendi milli ve manevi değerlerimizle ihya ve inşa etmeliyiz. Tarihini, kültürünü, medeniyetini tanıyan bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Ahlakı, doğruluğu ve dürüstlüğü şiar edinmesini sağlamalıyız. İnsana her koşulda doğru olmayı, iyinin, güzelin ve hakikatin yanında saf tutmayı öğretmeliyiz. Kıymetli öğretmenlerim, geçmişte sizlerin gönlüne giren, hayatınıza dokunan rol model olan öğretmenleriniz olduğu gibi sizler de bugün aynı yaklaşımı öğrencilerimize sergilemelisiniz. Zira küçük bir dokunuş bir insanın hayatını baştan ayağa değiştirmektedir. Öte yandan öğrencilerinizi kendi öz evlatlarınızdan ayırmamalısınız. Kaybedilecek tek bir fert yoktur. Şiarlarına uygun olarak var gücümüzle çalışmalıyız. Her bir öğrencinin kendini gerçekleştirmesi adına onun kabiliyetini ortaya çıkarmak uğruna, gecemizi gündüzümüze katmalıyız. Onların sigara, uyuşturucu, alkol gibi kötü alışkanlıklara müptela olmamaları için aileleriyle iş birliğini en üst düzeyde tutmalı iletişimi asla kesmemelisiniz." dedi. 

Kendisinin de üniversiteyi bitirdikten sonra bir yıl ücretli öğretmenlik yaptığını ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; "Sizinle ilgili empati yapabilmesi için özellikle öğretmenlerimizle alakalı empati yapabilmesi için birilerinin bir yıl da olsa öğretmenlik yapması lazım. Şubat tatili, üç ay yaz tatili, hafta sonu tatili gibi kısıtlamalarla her ne kadar mesleği küçültme, mesleğin kolay olduğunu, birileri yansıtmaya çalışsa da vallahi çok zor bir mesleği icra ediyorsunuz. O yönüyle de az önce kıymetli Millî Eğitim Müdürümüzün dediği gibi eli öpülesi öğretmenleri bu manada yâd etmek, ölenleri rahmetle anmak, hayatta olanlara hiçbir zaman saygıda kusur etmemek bana göre her bir bireyin borcudur, vazifesidir. Ben şu an seksenli yaşlara varmış, yetmişli yaşların üzerinde olan öğretmenlerimi gördüğümde belki bazılarını okul yıllarındayken kızıyordum ama şu an onları açıkçası saygıda hiç kusur etmiyorum. Önümü iliklemeden asla konuşmuyorum. Ve onların ne kadar değerli ve kıymetli insanlar olduğunu çok daha fazla merak etmeye çalışıyorum." dedi. 

Törende konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu; "Bugün burada Cumhuriyetimizi kurucusu olan ve millî mücadele sonunda milletimizi bağımsızlığa kavuşturan liderimizin Başöğretmenlik ünvanı aldığı gün dolayısıyla 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başöğretmenlik ünvanını alarak biz öğretmenlere de aynı zamanda bir misyonu yüklemektedir. Bir diğer değer transferi de âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber efendimizin 'Ben ancak öğretmen olarak gönderildim' cümlesinde gizlidir. Onun hayatından ve mücadelesinden de bizlere kalan bir anlam ve mücadele kararlılığı var. Dolayısıyla bizim mesleğimizde Peygamberimizden transfer edilen ve bugüne intikal eden bir anlam güzelliği ve Cumhuriyetimizin kurucusundan bize intikal eden bir misyon ve vazife sorumluluğu var.  Bu düşüncelerle bizler de Bursa'da yaklaşık 2 bin eğitim yöneticimiz ve 40 bin öğretmenimizle bu bilinçle çalışıyoruz. İşimizi almış olduğumuz bu iki önemli misyon ve anlam transferi doğrultusunda en iyi ve güçlü bir şekilde yapma çabası ve gayreti içerisindeyiz. Biz çocuklarımızı bu milletin değerleriyle bütünleşik, bu toprakların hakkını verebilecek şekilde yetiştirebilmemiz için daha fazla çalışmak, daha fazla iletişim becerisi ve daha fazla gayret göstermek zorundayız. Bu duygu ve düşüncelerle öğretmen arkadaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. Ebediyete irtihal etmiş bütün öğretmenlerimizi, rahmetle ve şükranla yâd ediyor; hayatta olan emekli meslektaşlarımı minnettarlık hissiyatı içerisinde anıyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bizleri yalnız bırakmayan değerli protokol üyelerimize teşekkür ediyorum." dedi. 

Emekli öğretmenler adına bir konuşma yapan Mustafa Bilici, "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Başöğretmenin bu ifadesinde yerini bulan mesleğin bir ferdi olarak onur ve gurur duymaktayım. O meslek ki peygamber mesleği atının ayağından sıçrayan çamura bile değer katan bir ünvandır öğretmenlik. Bizim inancımız ilim öğrenmenin kadın, erkek herkese farz olduğunu emretmiştir. Ayrıca Hazreti Ali'nin bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum ifadesiyle de ilmin ve öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu çok güzel bir şekilde ifade etmiştir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın ihtiyaçlarını karşılayabilen, vatanını, milletini ve bayrağını canı pahasına sevip koruyan, manevi değerleri benimsemiş, ahlaklı, demokratik kültürü kavramış fertler olarak yetiştirmek öğretmen arkadaşların en büyük ortak sorumluluğudur. Bu sorumluluğun vebali çok ağır olmakla birlikte bir o kadar da önemlidir. Sayın Valim, bu vesileyle ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, görevdeki tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum." dedi. 

Programın açılış konuşmaları sonrasında göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi. Yemin töreninin ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgeleri verildi. Program Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesinin hazırladığı "Bir El Uzandı Ömrüme...Öğretmenin eli..." öğretmenler günü Oratoryosu ile sona erdi. Programda Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi tarafından öğretmenler gününe özel resim sergisi düzenlendi. Vali Mahmut Demirtaş, program bitiminde emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencileri kutladı.

24-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-2023

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.