BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Öğretmenler günü Bursa'da ve tüm yurtta törenlerle kutlandı. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri Bursa'da Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Etkinlikler çelenk sunumunun ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti. Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programa Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Protokolü'nün yanı sıra idareci, öğretmen ve öğrenci ile çok sayıda davetli katıldı. 

Öğretmenin kutsal bir davanın neferi olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger; "Öğretmen olmak, mesleğinin belirlenmiş görevlerinin ötesine geçip hissederek, yaşayarak, kendisini adayarak, öğrencisiyle bütünleşerek var olmaktır. Öğretmenlik, diğer mesleklerde olduğu gibi sadece bir fiili yerine getirmek demek değildir. Öğretmen olmak, öğretmenlik yapmayı aşmak demektir. Mesleğinin sınırlarını aşan, sevginin dilini, mizahın gücünü, şefkatin dokunuşunu işine katan, aziz vatanın evlatlarını aydınlık bir istikbale hazırlayandır. Öğretmen sanatkâr yönüyle öğrencisinin kişiliğine yön veren, arkadaş yönüyle kalbi öğrencisi için çarpan, vatandaş tarafıyla da toplumu düzeltmeye çalışandır. Öğretmenlik bizim için bir yaşam biçimidir. Bizler öğretmen gibi yürür, öğretmen gibi konuşur, öğretmen gibi davranırız, kısacası öğretmen gibi yaşarız." dedi.

Dünyanın her geçen gün daha da hızla geliştiğini ve değiştiğini belirten Dülger; "Günümüzde öğretmen olabilmek belki de 10 sene, 20 sene öncesine göre çok daha fazla donanımlı olmayı gerektiriyor. Bilgi teknolojisinin egemen olduğu günümüz dünyasında; içinde bulunduğumuz yüzyıla uyum sağlayıp eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilmek, çocuklarımızı geleceğe hazırlayabilme noktasında gerekli yeterliliklere sahip olabilmemiz gerekiyor. Bunun yolunun da eğitimin kalitesini artırmaya yönelik yapılacak mesleki güncellemelerden geçtiğine inanıyorum. İşte bu nedenle öğretmenlerimizin, kendi konu alanına hâkim, öğrencisini tanıma becerisine sahip, öğreteceği konunun özelliğine göre öğretim, yöntem ve teknikleri kullanabilen, öğrenciler ile sağlıklı iletişim kurarken, öğrenme ortamlarını da öğrencilerinin ve konuların özelliklerine uygun hale getirebilen, bilgi toplumu içindeki yerini ve önemini bilen yeterliliklere sahip olması gerekiyor." dedi.

Öğretmeni unutulmaz yapan şeyi öğrencilerin yüreğine yapılan dokunuş olduğunu vurgulayan Dülger; "Öğretmen geçmişin öğreticisi geleceğin kurucusudur. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu kutsal meslekle ilgili şöyle diyor: 'Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır' Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü gönülden tebrik ediyor, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.   

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmalarının ardından öğretmenler korosu tarafından öğretmen marşı söylendi ve şarkılar seslendirildi. İl Milli Eğitim Şube Müdürü iken emekli olan Hüseyin Hacıoğlu'nun Emekli öğretmenler adına bir konuşma yaptığı programda emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerinin verilmesinin ardından göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi. Program Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sergilenen "Her Öğretmen Bir Nesildir" isimli gösteri ile sona erdi. Vali Yakup Canbolat, program bitiminde emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencileri kutladı.

25-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.