BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

51. TÜBİTAK BURSA BÖLGE SERGİSİ TÖRENLE BAŞLADI

51. TÜBİTAK BURSA BÖLGE SERGİSİ TÖRENLE BAŞLADI

51. Lise Öğrencileri Araştırma ve Proje Yarışması Bursa Bölge Sergisi'nin açılış töreni BUÜ Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde yapıldı. Serginin açılışına Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Merkez Komutanı Hava Ulaştırma Albay Salih Vatansever, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahatin Dülger, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan, Bursa Bölge Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Şehnaz Baltacı Göktalay, ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.   

Açılış töreninde konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, TÜBİTAK tarafından 51.si gerçekleştirilen proje yarışmasına ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını vurguladı. Proje yarışmalarının Türkiye'nin gelecekteki 20 yılının önemli hamlelerinden birisini oluşturduğuna işaret eden Rektör Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; "An itibariyle savunma, uzay ve havacılık sanayimiz başta olmak üzere, geçmiş yıllarda üretilen projelerin ülkemizin geldiği noktaya önemli katkılar sağladığını hepimiz biliyoruz. Bugün yapılan yarışmalar ve proje odaklı sergiler de ülkemizin gelecek hedeflerine ciddi katkılar sağlayacak ve Türkiye'nin gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmasına destek olacaktır" dedi. 

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan ise serginin 11 Mart'a kadar açık kalacağını bilgisini verdi. Önceki yıla oranla yarışmanın formatında bir takım değişiklikler yapıldığını belirten Prof. Dr. Mustafa Özkan; "Bu yıl ilk defa 30 tematik alanda başvurular kabul edildi. Tematik alan kavramı ve bu alanlarla ilişkili başvurular alındı. Ülkemizin teknoloji ve sanayi hamlesi içerisinde yer alan bu yenilikler, ihtiyaç duyulan alanlarda nitelikli proje üretilmesi ve değerlendirilmesi planlanarak, yine bu yönde ülke ekonomisine katkı sağlaması hedeflenmiştir. Son yıllarda özellikle yerli ve milli hamleler doğrultusunda TÜBİTAK ve Aselsan başta olmak üzere, birçok teknoloji ürünü ortaya çıkarılmıştır. Bu ürünlerin çoğu da dünya standartları üzerindedir" dedi. Özkan, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığı tarafından her yıl gerçekleştirilen yarışmanın temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında araştırma yeteneğini geliştirmeyi amaçladığını söyledi. 

TÜBİTAK Bölge sergisi hakkında açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "Her türlü gelişme hayalle başlar, çalışma ve projelerle hayata geçirilir. Artık el yordamıyla çalışma dönemi geride kaldı. Günümüzde bunun yerini planlı-programlı çalışma aldı. Bu tür etkinliklerin öğrencilerimize planlı ve programlı çalışma alışkanlığı kazandıracağına inanıyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi kutluyorum." dedi.

Açılışın ardından stantları ziyaret eden protokol üyeleri öğrencilerin hazırladıkları projeleri yakından inceledi.  TÜBİTAK tarafından düzenlenen 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına ülkemizden 23 bin 528 öğrencinin hazırladığı 15 bin 273 proje ile başvuru yapıldı. Proje başvuruları alanında uzman 966 akademisyen tarafından bilimsel kriterlere göre incelendi. Değerlendirme süreci sonucunda belirlenen bin 200 proje, 9-11 Mart 2020 tarihleri arasında Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul-Asya, İstanbul-Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 Bölge Merkezi ilde eş zamanlı olarak sergilenecek.

09-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.