BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7. SCIENCE EXPO ‘GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ’ AÇILIŞ TÖRENİ

7. SCIENCE EXPO ‘GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ’ AÇILIŞ TÖRENİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğiyle ‘Geleceğin Teknolojileri’ temasıyla düzenlenen bilim festivali “7. THY Science Expo” açılış töreni TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Bu yıl yedincisi düzenlenerek uluslararası bir bilimsel etkinlik haline gelen Science Expo açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Arif Karademir, Bursa- Eskişehir- Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri, TUBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlker Murat Ar, THY temsilcileri ve davetliler katıldı.

Törende bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Avrupalı iktisatçıların kullandığı güzel bir cümle vardır: Eğitim çok pahalı bir yatırımdır. Ancak ondan daha pahalısı cehalettir. Bugün burada gerçekleştireceğimiz uygulama en ucuz yatırım diyebileceğimiz öğrencilerimizin eğitimine, hayal gücüne ve geleceğe bakış açsısına ciddi katkı sağlayacak bir çalışma. Ülkemizde son yıllarda en çok bütçe eğitim-öğretime ayrılıyor. Bu aslında bizler için çok önemli bir ayrıcalık. Bizim, öğrencilerimizin gelişiminde esas aldığımız üç temel esas var. Bunlar milli manevi değerlerle bezenmiş, vatanını, bayrağını, milletini seven nesiller olmaları, ikincisi bilgi ve beceriyle donanmış günümüz teknolojisine hâkim bireyler olmaları üçüncüsü ise akledebilme ve hayal edebilme yeteneklerini kazanmaları ve artırmalarıdır. Unutulmamalıdır ki hayalin kalitesi bilginin gücüyle orantılıdır. Bilginiz ne kadar fazla ise kurduğunuz hayallerinizin kalitesi de o doğrultuda artacaktır. Science Expo bu anlamda öğrencilerimize son derece faydalı olacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 57 okul 57 öğretmen ve 171 öğrenci ile buradaki atölyelerde çalışacağız. 4 gün boyunca her gün yaklaşık 7 bin öğrencimiz buraya gelecek ve hayallerini gerçekleştirebilme fırsatı bulacak. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Aktaş ise, “Her sene daha fazla atölye çalışması yaparak ve daha fazla öğrencimizi buradan istifade ettirerek yolumuza devam ediyoruz. Tabii ki bu çalışmanın arkasında büyük emek var. Etkinliğe Polonya, Fransa, İtalya, Hollanda, Singapur, Tayvan ve Suudi Arabistan’dan katılacak ekipler de var. Yurt dışından gelen ekipler, atölye çalışmalarının yanı sıra bilim gösterileriyle festivale renk katacak. Bursa’nın bundan sonra daha nitelikli sanayiye ve işlere ihtiyacı var. Tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışarak, katma değeri yüksek ürünler üretebilmek adına hamleler yapmalıyız. İnanıyorum ki bu festival de inşallah bu hedefe bir altyapı oluşturacaktır” şeklinde konuştu.

Dülger, açılışın ardından protokol ile birlikte fuardaki standları ziyaret etti ve projeleri inceleyerek öğretmen ve öğrencilerden bilgi aldı.

26-04-201826-04-201826-04-201826-04-201826-04-201826-04-201826-04-201826-04-201826-04-201826-04-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.