BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ARALARINDA BURSA'NIN DA BULUNDUĞU 16 İLDE 114 EBA DESTEK NOKTASI DAHA HİZMETE AÇILDI

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 114 EBA destek noktası tanıtımı ve çevrim içi bağlantıyla hizmete açılması programına katıldı. 16 ildeki 114 okulda Eğitim Bilişim Ağı (EBA) destek noktası kurulduğunu bildiren Bakan Selçuk, destek merkezlerine toplamda 2 bin 59 bilgisayar sağlandığını ve bu noktalarda 15 ya da 20 öğrencilik merkezler oluşturulduğunu açıkladı.
ARALARINDA BURSA'NIN DA BULUNDUĞU 16 İLDE 114 EBA DESTEK NOKTASI DAHA HİZMETE AÇILDI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Türkiye Temsilciliği desteğiyle kurulan ve aralarında Bursa'nın da yer aldığı 16 ildeki 114 EBA destek noktasının tanıtım ve açılış programı Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımlarıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger programa Osmangazi Fertur İmam Hatip Ortaokulundaki Eba Destek Noktasından katıldı.

Eğitime erişimde herkese eşit şekilde davranma yerine, hak edileni verme konusunda adalet temelli bir bakış açısına sahip olduklarını belirten Selçuk, Türkiye genelinde, 20 bini aşkın EBA destek noktası bulunduğunu kaydetti.

Selçuk, Türkiye'deki tüm çocukların evine en yakın okula gidip EBA destek noktasından ücretsiz hizmet almasını sağladıklarına işaret ederek Kovid-19 salgını döneminde, 3 televizyon kanalı kurulduğunu ve dünyada, en çok canlı ders yapılan ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini söyledi.

UNHCR'nin desteğiyle 114 okulda daha EBA destek noktası kurulduğunu duyuran Selçuk, şöyle konuştu: "EBA destek noktaları, Afyonkarahisar, Ankara, Bursa, Çorum, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon'da kuruldu. Buralarda 15 ya da 20 öğrencilik merkezler oluşturuluyor. Bir öğretmen desteği ve masaüstü bilgisayarların yanı sıra öğretmene de laptop desteği sağlanıyor. Toplamda 2 bin 59 bilgisayar sağlandı. Bu desteklerin devamının geleceğine inanıyoruz. Çünkü çocuklarımızın çok daha fazla desteğe ihtiyacı var. Öğrencilerimize 1 milyona yakın 25 GB internet kapasitesi olan tablet dağıttık, bunun sayısını daha da artırmak istiyoruz. Bunu, salgın koşulları için geçici bir tedbir olarak da düşünmüyoruz. Bu, bizim eğitimde uzun soluklu hedeflerimizin, vizyonumuzun bir gereği." 

Yaz döneminde de açık olacak EBA Destek Noktaları, salgın sonrasında bilişim laboratuvarı olarak kullanılacak. Programa, UNHCR Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc de katıldı.EBA destek noktalarındaki il millî eğitim müdürlerinin de paylaşımda bulunduğu programın ardından Bakan Selçuk, Leclerc'e EBA destek noktalarını tanıttı.

23-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-202123-06-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.