BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN 77. YILINDA TÖRENLERLE ANILDI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün hayatını kaybetmesinin 77. yıl dönümünde saat 09.05´te Türkiye´nin dört bir yanında olduğu gibi Bursa´da da hayat durdu.
ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN 77. YILINDA TÖRENLERLE ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77. yıl dönümünde Bursa´da düzenlenen törenlerle anıldı. Saygı duruşu esnasında şehrin çeşitli noktalarında sirenler çaldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün hayatını kaybetmesinin 77. yıl dönümünde saat 09.05´te Türkiye´nin dört bir yanında olduğu gibi Bursa´da da hayat durdu.

Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Garnizon ve Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık ile daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ardından saat 09.05´te şehir genelinde çalan sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Yolda yürüyen insanların yanı sıra trafikteki vatandaşlar da araçlarını durdurarak korna çaldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Bayraklar yarıya indirilerek meşale yakıldı.

Etkinlikler, Bursa Kent Müzesinde düzenlenen “Özel Fotoğraf ve Eşyalarla Atatürk’ün Son Yolculuğu” konulu fotoğraf sergisi ve Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda "Atatürk Fotoğrafları Sergisi" ile devam etti. Sergi ziyaretlerinin ardından Bursa Nuri Erbak Anadolu Lisesi tarafından Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda düzenlenen programa geçildi. Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi tarafından sunulan müzik dinletisi ile başlayan anma programı, Bursa Nuri Erbak Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin günün anlam ve önemini belirten konuşmalarıyla devam etti.  Program öğrenciler tarafından sahneye konulan “Tarih İçinde Atatürk” adlı oratoryo ile sona erdi. Vali Karaloğlu, program bitiminde öğrencileri tek tek kutladı.

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.