BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BBB BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ VE İL MÜDÜRÜMÜZ SERKAN GÜR, LGS TERCİH STANDLARINDA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

BBB BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ VE İL MÜDÜRÜMÜZ SERKAN GÜR, LGS TERCİH STANDLARINDA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

LGS tercihleri 20 Temmuz'da sona erdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda, kentin farklı noktalarına kurduğu stantlarda LGS sınavına giren gençlerin 'doğru tercihlerle' istedikleri okullara girebilmesi için uzman rehberlerle danışmanlık desteği verdi. Ayrıca, yeni eğitim öğretim döneminde meslek lisesini tercih eden gençlere sağlanacak burs konusunda da bilgilendirme yapıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Heykel UNESCO Meydanı'nda yer alan standı ziyaret ederek danışmanlık desteği alan öğrencilerle sohbet etti.

Eğitime yaptığı yatırım ve desteklerle Bursa'da eğitim gören öğrencilerin hayatlarına dokunan Bursa Büyükşehir Belediyesi, lise yolundaki gençlere doğru tercih yapabilmeleri için rehberlik desteği sağladı. Kent Meydanı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Heykel UNESCO Meydanı, Yıldırım Belediyesi bayrak alanı, Podyumpark, Mudanya BUDO İskele Meydanı, Gemlik İskele Meydanı ve Nilüfer Ahmet Taner Kışlalı Meydanı olmak üzere 8 farklı alanda gençlerin lise tercihlerine yardımcı oldu. Bunun yanında, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan BURSKOOP marifetiyle bu yıl meslek lisesinin ilgili bölümlerini tercih eden öğrencilere verilecek bursla ilgili de öğrenciler bilgilendirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 'öğrenci dostu' olduğunu dile getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gençleri hayata hazırlama noktasında sunulacak tüm imkânları ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi. Lise tercihi yapacak öğrencilere 3 gün boyunca İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda danışmanlık desteği verdiklerini hatırlatan Aktaş, "Amacımız; gençlerin, 'sınavda aldıkları puanlarla doğru tercih yaparak' istedikleri okullara kayıt yaptırabilmeleri. Bunun yanında, sanayicilerden aldığımız bilgiler noktasında, belirlenen meslek liselerinin ilgili alanlarında tercih yapan çocuklarımıza 'tamamen bilgisayar ortamında değerlendirilerek' 300'er TL'lik burs uygulamasını yeni dönemde başlatacağız. Toplam 5 bin evladımız, eylül ayından itibaren bu burslardan yararlanmaya başlayacak" dedi. 

Örnek uygulama

Lise öğrencilerine Bursa'da verilen desteğin başka şehirlere de örnek olduğuna dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Türkiye'de ilki gerçekleştirdik. Başka şehirlere örnek olduk. Bursa gibi sanayisi güçlü, her geçen gün gelişen bir şehirde takdir edersiniz ki ara elemanlara, aranan elemanlara ihtiyaç var. Meslek liselerinin dolu dolu olmasına ihtiyaç var. Çok da iyi meslek liselerimiz var. Öğrencilerimiz buraları tercih etsin, burayla alakalı rekabet oluşsun, bu da sanayiye pozitif anlamda yansısın. Projenin birkaç yıl içinde muradına ereceğine ve gençlerimiz için hayata hazırlanma noktasında altyapı olacağına inanıyorum. Öğrencilerimizin tercihlerinin hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Rağbet artacak

İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür de, "Bursa sanayi şehri. Sanayide üreten, yetişmiş çocuklar çoğaldıkça güçlü Türkiye hikâyesinin çok daha hızlı bir şekilde yazılacağını düşünüyorum. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteğiyle kurulan BURSKOOP, Türkiye'ye örnek oldu. 5 bin meslek lisesi öğrencimiz, bu destekten 'ilgili alanları tercih ederek' yararlanacak. Çocuklarımız buradan mezun oldukça, güçlü olan sanayimizi çok daha güçlü noktalara çıkacak. Diğer alanlarda da çocuklarımız tercih yapacak ama mesleki ve teknik eğitime rağbet arttıkça, diğer liselerimiz de çok daha güçlenecek. Büyükşehir Belediyemize 'mesleki eğitime burs desteğini başlattığı ve ülkeye örnek olduğu için' şükranlarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.

 

21-07-202221-07-202221-07-202221-07-202221-07-202221-07-202221-07-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.