BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BEBKA 2019 YILI MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI TOPLANTISI VE TOPLU İMZA PROGRAMI

BEBKA 2019 YILI MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI TOPLANTISI VE TOPLU İMZA PROGRAMI

Mesleki Eğitimin geliştirilmesi amacıyla okullardaki fiziki altyapıyı güçlendirme ve iyileştirme çalışmalarını desteklemek üzere sunulan BEBKA Mali Destek Programının Lansmanı Merinos AKKM'de yapıldı.

Yürütülen program ile bölge imalat sanayindeki işgücü piyasası ile mesleki eğitim kurumları arasında eşgüdümün sağlanması yoluyla mesleki eğitimin kalitesinin artırılması, nitelikli insan kaynağı yapısının oluşturulması ve kurumlar arası işbirliği kültürünün geliştirilmesi hedefleniyor.

Programa, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Vali Canbolat, "Gençlerimizin işsizlik oranını düşürmek için mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılması ve iş dünyasıyla bağlantılarının daha da güçlendirilmesi sanayici-okul işbirliğinin geliştirilmesi açık zaruri bir ihtiyaçtır. BEBKA tarafından yürütülen mali destek programının ilimizde yer alan mesleki eğitim programı kapasitesinin arttırılmasına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'nın Bursa'mıza hayırlı olmasını diliyor,  emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de iş gücü piyasalarında gözlemlenen temel sorunlara bakıldığında sektöre uygun yeterli düzeyde eğitilmiş personelin olmamasının en önemli etken olarak karşımıza çıktığını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, mesleki eğitimin temel amacının da bu talebi sağlamak ve geliştirmek olduğunu vurguladı. Aktaş, "Yapacağımız üretim, katma değer ve bunun sonucunda ortaya çıkacak ihracat rakamları bizim güçlü bir devlet olmamızı pekiştirecek unsurlardır. Gerçekleştireceğimiz bu projelerde bunun altyapısını oluşturacaktır" dedi.

Mesleki eğitimi güçlendirme kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgilere yer veren BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim yaptığı konuşmasında şunlara değindi: "2019 yılı proje teklif çağrısı kapsamında ilan edilen mesleki eğitimin geliştirilmesi mali destek programının toplam bütçesi 17 milyon TL olarak belirlendi. Bursa'dan yapılan 43 projeden 19'unun destek almaya hak kazandı. Ve bu 19 projeden 16'sını meslek liseleri oluşturuyor."

Bursa'daki mesleki eğitim kurumlarına yaklaşık 10 milyon TL destek verildiğini belirten Gerim, "Okullardan ve sanayicilerden gelen projelerle simülatör çalışmaları,  ileri seviye kaynak teknolojileri, gıda işleme,  dijital dönüşüm, yenilikçi teknolojiler, sanal gerçeklik laboratuvarlarının kurulması ve robotik kodlama sistemlerini kuracağız. Sadece okulun ihtiyacının giderilmesi değil sanayicinin de istediği nitelikte eleman yetiştirmesi için bir araya gelmek gerekiyordu. Bu çalışmalarla bunu sağlamış olduk. Proje bütçeleriyle malzeme alımı ve eğitimler yapıldı. Bursa'da yaklaşık 10 milyon liralık malzeme alımı ile teknolojik alt yapı ekipmanı alındı. Bursa olarak girişimci şehirler kavramı içerisinde kamu kurumlarıyla işbirliği içinde çok güzel çalışmalar yürütüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.

Program mesleki ve teknik eğitim tanıtım videosunun izlenmesi, imza töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

20-12-201920-12-201920-12-201920-12-2019


Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.