BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLİM ŞENLİĞİ FİNALLERİ MERİNOS PARKI’NDA BAŞLADI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Bilim Şenliği Final Sergisi Merinos Parkı’nda başladı.
BİLİM ŞENLİĞİ FİNALLERİ MERİNOS PARKI’NDA BAŞLADI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Bilim Şenliği Final Sergisi Merinos Parkı’nda başladı.

Bilim şenliğine katılan herkesi yaptıkları çalışmalarından dolayı kutlayan İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya: “Bu etkinliğe öğrencilerimiz tarafından hazırlanan yaklaşık 300 proje ile destek verdik. Bu projelerden 150 tanesi ön inceleme aşamasını geçti. Yarı finallerde değerlendirilen 50 proje ise finalde sergilenmeye hak kazandı. Bu projelerin kendi içerisinde değerlendirilmesinin ardından bir ödül süreci yaşanacak. Biz bu etkinliğe katılan tüm öğrencilerimizi başarılı olarak kabul ediyoruz.”dedi.

İnsanoğlunun geldiği son aşamada bilginin ahlak ve erdeme dönüşmesinde yeryüzünün çok büyük bir kriz yaşadığını vurgulayan Veli Sarıkaya: “Bizler, eğitim camiasındaki insanların bildiği sağ ayak metaforunu yeniden canlandırmak zorundayız. İbn-i Sina’lardan, Farabi’lerden, Ali Kuşçu’lardan günümüze kadar ve bizden sonraki yüzyıllara sağ ayağı mutlaka canlı tutmak zorundayız. Bizlerin ait olduğu medeniyetin ve kültürün bütün değerlerini bilgimizle birlikte bütün insanlığa sunmak zorundayız. Hareket noktamızın bu olması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa bizim üreteceğimiz her türlü eşya, her türlü teknolojik vasıta, araç ve gereç insanlığın hayrına olmaktan uzak olur. Bizim elimizden, dilimizden bütün insanlığa hayrın ve iyiliğin yayılması için sağ ayak metaforunu canlı tutacağız. Bu bilgiyi, bu bilinci ve bu şuuru yaşatmak zorundayız. Yapacağımız her türlü inovasyon çalışmasında bunun alt zemin olduğunu unutmamalıyız.”dedi ve şenlikte emeği geçenlere teşekkür etti.  

Şenliğin bu yıl dördüncüsünün düzenlendiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık: “Belediyemizin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği Bilim Şenliği Final Sergisi 8-9-10 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi organizasyonunda gerçekleştirilen şenliğimizi BEBKA ve TUBİTAK desteklemektedir. Bu yılki konumuzu ‘Tasarım ve İnovasyon olarak belirledik. Bu yıl şenlik kapsamında ilk kez proje yarışması gerçekleşecek. Bu kapsamda şenliğimizde Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okular, üniversite kulüpleri ve bireysel mucitler yer alacak. Proje konuları ise hayatı kolaylaştıran tasarımlar, akıllı uygulamalar, Mobil uygulamalar, inovatif endüstriyel tasarımlar, ergonomi, yenilenebilir enerji, geri dönüşüm ve çevre, geleceğin ev aletleri, güvenlik ve emniyet tasarımları ile mekanik fonksiyonellik olarak belirlendi. Proje yarışmasında 50 okul, 30 üniversite kulübü ve 20 bireysel mucidin projeleri finale kaldı. Toplam 100 finalistin yarışacağı proje yarışmasında 5 ayrı kategoride ilk üçe giren 15 projeye 65 bin TL para ödülü vereceğiz. Ekim ayından beri devam eden süreç 10 Mayıs tarihinde sona erecek.”dedi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Bilim Şenliği’ne katkı sağlayan kişi ve kurumlara plaket verilmesinin ardından protokol üyeleri toplu olarak proje çadırlarını ziyaret etti.

  

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.