BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BOSİAD'TAN MESLEKİ EĞİTİME TAM DESTEK

BOSİAD'TAN MESLEKİ EĞİTİME TAM DESTEK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 2019 yılında Bursa'ya gerçekleştirdiği ziyarette BOSİAD ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü kapsamında başlatılan çalışmalar;  İl Milli Eğitim Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş ve BOSİAD temsilcilerinin katıldığı Protokol Yürütme Kurulu'nda değerlendirildi.

Protokol kapsamında "öncelikli okul" olarak belirlenen Atatürk MTAL'de başlatılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda; öğrencilere yönelik gerçekleştirilen sosyal, kültürel ve mesleki organizasyonlar, öğretmen eğitimleri, burs, staj ve mezuniyet sonrası istihdam konuları ele alındı.

İşbirliği çerçevesinde başlatılan çalışmaları ilk ürünü olan "Gel Hadi Gel Meslek Lisesine" isimli rap klibinin ülke çapında büyük ses getirdiğini ve yankı yandırdığını ifade eden Bülent Altıntaş, "Yaptığımız değerlendirmeler; işbirliğimizde, mesleki eğitimin gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar ile ilerlediğimizi ve nokta ihtiyaçlar olarak nitelenebilecek sorunlara çözümleri getirildiğini ortaya koymuştur. Bugüne kadar vermiş oldukları destekler, işbirliğimizin sürdürülebilirliği için gösterdikleri gayretler ve bizlere hissettirdikleri heyecan için BOSİAD Yönetimi'ne teşekkür ediyorum." dedi. 

BOSİAD Başkanı Rasim Çağan da mesleki eğitimde farkındalık yaratmak adına bir tohum ekerek yola çıktıklarını, tüm çabalarının bunun sürdürülebilirliğini sağlamak yönünde olacağını ifade etti. Çağan sözlerini "Bu süreci iyi planlamamız gerekiyor. Öncelikli okul olarak belirlediğimiz Atatürk MTAL ile aramızda ciddi bir sinerji oluştu. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, okulumuzun gelişimi amacıyla katkı sunmak için heyecanla hareket ediyoruz. 2020'de de bu konunun üstüne gitmeye devam edeceğiz. Çünkü gençlerin mesleki-teknik eğitime yönlendirilmesi, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli çalışan yetiştirilmesi adına oldukça önemli." şeklinde sürdürdü.

BOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Şahin de mesleki eğitimin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi adına destek vermekten duydukları memnuniyeti dile getirdi ve sözlerini "mesleki eğitimin Türkiye'nin geleceği olduğuna inanıyoruz. Ülke genelinde kalkınmanın sürekliliğinin sağlanması ve ihtiyaç duyulan nitelikli işgücü potansiyelinin oluşturulmasında mesleki ve teknik eğitim büyük önem taşıyor. Biz de tüm adımlarımızı bunun farkında olarak 'gelecek' odaklı atmaya çalışıyoruz." şeklinde tamamladı. 

Protokol kapsamında; alanlarında uzman kişilerin okullarda öğrencilerle buluştuğu "Meslek Erbapları ile Buluşma" etkinlikleri, mesleki gelişime dönük okul için eğitim/seminer programları, yarışmalar, öğretmen eğitimleri, BOSİAD desteğiyle organize edilen teknik geziler ve fuar ziyaretleri, BOSİAD üyesi işletmelerde staj imkânı gibi mesleki gelişim desteklerinin yanı sıra 5 öğrenci için burs desteği sağlandı ve okullarda gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetler için katkı sunuldu. BOSİAD; okulun BEBKA Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projesinin eş finansmanının yanı sıra, projeyle ilgili fiziki alanların inşasını da üstlendi.  

06-03-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.