BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BTSO KAMİL TOLON BİLİM VE SANAT MERKEZİ’NDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJESİ

BTSO Kamil Tolon Bilim ve Sanat Merkezi güneş ve rüzgârdan faydalanarak kendi elektrik enerjisini üretiyor.
BTSO KAMİL TOLON BİLİM VE SANAT MERKEZİ’NDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJESİ

BTSO Kamil Tolon Bilim ve Sanat Merkezi güneş ve rüzgârdan faydalanarak kendi elektrik enerjisini üretiyor. Aynı zamanda merkezi ısıtma sisteminin suyunu güneş enerjisi ile ısıtıp çeşmelere sıcak su vererek çevre dostu bir merkez oldu.

BTSO Kamil Tolon Bilim ve Sanat Merkezi elektrik enerjisi üretme santrali ve merkezi ısıtma sistemi törenle açıldı. Törene Osmangazi İlçe Mili Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Hacıoğlu’nun yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Projenin hayırlı olması dileğinde bulunan BTSO Kamil Tolon Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Erol Ertürk, Bilim ve Sanat Merkezlerinin amacını şöyle açıkladı: “Amacımız, özel yetenekli öğrencilerin kapasitelerini en üst düzeyde ve aynı zamanda ulusal ve evrensel değerleri benimsemiş,  gerçek yaşamla ilgili problemlere yenilikçi ve sağduyulu çözümler üretebilecek şekilde kullanabilmelerine imkân sağlamaktır. Bu bağlamda güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretme santrali ve güneşten elde edilen ısıyı merkezi ısıtmada kullanılma sistemi hayata geçirdiğimiz projelerimizdendir.”

Projelerin danışmanı ve aynı zamanda Merkez Müdür Yardımcısı Fizik Öğretmeni Münir Ataman konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Öğrenciler,  proje kapsamında edindikleri bilgilerle kendi yeteneklerini kullanarak fizik derslerini uygulamalı olarak yapmaktadırlar. Bu proje, fiziğin çeşitli konularını kavramada çocuklarımızı üretken kılmak, onların bilimsel çalışma ufuklarını geliştirmek ve yenilenebilir temiz enerji kaynakları kullanarak ülkemizin geleceğine katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır.”

Konuşmaların ardından santralin açılışı protokol tarafından hep birlikte yapıldı. Bilim Sanat Merkezi’ne kurulan enerji santrali 68 panel ve 14 Kwatt’tan oluşuyor. Okulun ihtiyacından fazla üretim kapasitesi bulunan santralden elde edilecek ihtiyaç fazlası enerji, UEDAŞ ile mahsuplaştırılacak. Proje kapsamında santralden elde edilecek ısı, çeşme sularına ve kombi sistemine aktarılacak.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.