BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA 1. ULUSAL LİSELERARASI MÜNAZARA TURNUVASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BURSA 1. ULUSAL LİSELERARASI MÜNAZARA TURNUVASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında Haziran ayı başında lansmanı yapılan Bursa 1. Ulusal Münazara Turnuvası'nın finali Merinos AKKM'de gerçekleştirildi. 

Turnuvanın finaline; İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Büyükşehir Belediye Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Nurullah Yıldız ve İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Uzun, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. 

Turnuvanın açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "Geçen yıl salgın nedeniyle ertelediğimiz ve Bursa içinde yapmayı planladığımız münazaramızı bu yıl Türkiye genelinde bir organizasyonla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Final öncesi süreçler, çevrim içi olarak yapıldığı için istedik ki en azından münazaramızın finali yüz yüze ve bir arada olabileceğimiz bir süreç olsun. Çok şükür bugün bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Entelektüel bir oyun olan münazara; öğrencilerimizde yapıcı bir tartışma kültürü oluşturuyor. Öğrencilerin araştırma, inandırıcılık, muhakeme, paylaşım ve karşı tarafın hamlelerini hesaplama süreçlerini güçlü bir şeklide kullanmalarını sağlıyor. Bu açıdan bu tür etkinliklerin çocuklarımızın uzun vadede kendilerini ifade edebilme, toplum içinde rol ve sorumluluk alabilme ve iletişim becerilerine ciddi katkı sağladığını görüyoruz. En büyük hedefimiz Bursa'da münazara kültürünü üst seviyeye çıkarmaktı. Bunda da önemli bir aşama kaydettiğimizi söyleyebilirim. Türkiye genelinden yarışmamıza katılan bütün öğrencilerimize, onları yönlendiren öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Ayrıca öğrencilerimize verdiği destek ve eğitime sunduğu katkıdan dolayı başta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Buradaki söz düellosunu ve akıl mücadelesini bizlere keyifle izlenebilir bir şekilde sundukları için öğrencilerimizi de tebrik ediyorum" dedi. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, "İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle geçen yıl Bursa içinde planladığımız münazara yarışmamızı yoğun bir katılımın olduğu Türkiye geneli bir yarışmaya dönüştürdük. Öğrencilerimiz konuşsunlar, anlatsınlar, hazırlıklı veya hazırlıksız konuşma yeteneklerini geliştirsinler, bu manada kendilerini ifade etsinler, fikirlerini medeni bir şekilde tartışsınlar istedik. Bugüne kadar bu alanda yaptığımız etkinlerde de bunun çok ciddi bir faydasını gördük. İnanıyorum ki münazaramız önümüzdeki yıllarda ulusal çapta çok daha genişletilmiş bir hale getirilebilir. Okullarımızda münazara kulübü kültürünü oturtmak ve okulları kısa zamanda Türkiye'nin seçkin okullarıyla münazarada rekabet eder hale getirmeye katkı vermiş oluruz. Geleceğimiz olan gençlerimizin daha iyi yetişmesini temin edeceğimizi tatlı bir rekabeti başlatacağımızı düşünüyorum. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor, hepsini ayrı ayrı kutluyorum." dedi.

Geçen yıl salgın nedeniyle ertelenen münazara yarışması bu yıl "Bursa 1. Ulusal Liselerarası Münazara Turnuvası" adıyla online olarak yapıldı. Turnuvaya 20 farklı şehirden 70 farklı kurum 116 takım 232 öğrenci katıldı. 

Öğrencilerde yapıcı tartışma kültürü, toplum önünde konuşabilme, hızlı düşünme ve cevap verebilme, düşüncelerini uygun argümanlarla tutarlı ve düzgün bir anlatımla ifade edebilme, güncel konularla ve dünya sorunlarıyla ilgilenmelerini sağlama gibi niteliklerini geliştirmek üzere düzenlenen münazarada takımlar, 19-20 Haziran 2021 tarihlerinde eleme yarışlarına katıldı. Turnuvada 5 eleme turu maçı  ( 116 takım), 1 çeyrek final maçı (16 takım) ve 1 yarı final maçı (8 takım)  gerçekleştirildi. Yarıfinal sonucunda Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, Bursa İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Bahçelievler Anadolu Lisesi final turu oynamaya hak kazandı. 

"Hükûmet, Uluslararası Çok Taraflı Örgütler Merkezli Yürüyen Küresel Sistemden Memnundur." konusuyla final turunda yarışan dört takım arasından Üsküdar Amerikan Lisesi Bursa 1. Ulusal Liselerarası Münazara Turnuvası'nın finalini kazanan okul oldu.

Liseli öğrencilerin kıyasıya yarıştığı final etabı sonrasında Bursa Büyükşehir Belediye Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Nurullah Yıldız ve İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Uzun, öğrencilere ödüllerini takdim etti.

 

 

1. Ulusal Liselerarası Münazara Turnuvası'nın birincisi olan Üsküdar Amerikan Lisesi'ni tebrik ediyor, turnuvaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.  

 

24-06-202124-06-202124-06-202124-06-202124-06-202124-06-202124-06-202124-06-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.