BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA BİLİM FESTİVALİ 9. SCİENCE EXPO'NUN TANITIM TOPLANTISI

BURSA BİLİM FESTİVALİ 9. SCİENCE EXPO'NUN TANITIM TOPLANTISI

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yolları'nın sponsorluğunda, BEBKA'nın desteği ve Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, BTSO, GUHEM, İŞKUR ve BİKO işbirliği ile hayata geçirilen Bursa Bilim Festivali 9. Science Expo, pandemi nedeniyle verilen 2 yıllık aranın ardından yeniden bilim meraklıları ile buluşuyor.

Bilimi ulaşılmaz ve zor olmaktan çıkarıp, toplumun tüm kesimlerini bilimle buluşturmak amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında küçük bir bilim şenliği olarak başlatılan Science Expo, 'Uzay ve Havacılık' temasıyla 09 -12 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Bursa Bilim Festivali 9. Science Expo'nun tanıtım toplantısı, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Kapsam genişliyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2012 yılında projeyi uygulamaya alan dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür ederek başladığı konuşmasında, festivali ilk yılında bile 40 bini aşkın kişinin ziyaret ettiğini hatırlattı. 'Başımıza İcat Çıkarın' felsefesi ile katılımcıları üretmeye ve yaşayarak öğrenmeye yönlendiren Bursa Bilim Festivali'nin sonraki 4 yıl boyunca 'bilimi sokağa indirerek' Merinos Park'ta gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Aktaş, "Etkinliğimizi Türk Hava Yolları isim sponsorluğunda, BEBKA desteği ile Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, BTSO, GUHEM, İŞKUR ve BİKO işbirliği ile hayata geçiriyoruz. Türkiye'de bilim etkinliklerinin yaygınlaşması ve diğer illere yayılımı sonrasında yeni bir vizyonla harekete geçen Bursa Bilim Festivalimiz, 2017 yılından itibaren Turkish Airlines Science Expo adı ile yoluna devam ederek; içerisine meslekler yarışıyor, atölyeler, hava araçları yarışmaları, akıl ve zekâ oyunları, kariyer günleri, proje yarışmaları gibi birimleri de kattı. Türkiye'de bilimsel farkındalığı artırmak amacıyla, ülkemizde ilk kez bilimsel alanda dünya rekoru kırma denemesi yapıldı ve bunda başarı sağlandı" dedi.

Meslek liselerine özel önem

Aktaş, bu yılki festivalde meslek liselerine özel önem verdiklerini ve etkinlik kapsamında yapılacak Meslek Liseleri İstihdam Buluşması'na Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in de katılacağını söyledi. Türkiye'de ilk olan Meslek Liseleri İstihdam Buluşması'na konuşmasında ayrı bir başlık açan Aktaş, "Bursa Meslek Liseleri İstihdam Buluşması'nın ana amacı, ilimizin önde gelen firmaları ile mesleki ve teknik liselerin tüm mensupları ile iş arayan veya kariyer gelişimini hedefleyen gençlerimizi buluşturmak. Aynı zamanda işletmelerimiz ile ilimizdeki tüm mesleki ve teknik liselerin iletişimlerini güçlendirerek, projelerde işbirliklerinin önünü açmaktır. Sürdürebilirlik bakış açısı ile ülkemizin iş gücüne dinamizm kazandırmaktır. İŞKUR işbirliği ile 500'ün üzerinde Bursalı firmanın katılım sağlayacağı etkinliğimizde şirketlerimiz, istihdam imkânlarını 50 bine yakın gence anlatma fırsatını bulacaklar. Türkiye'nin 12 farklı şehrinden, 16 farklı alanda, 289 takım ve 472 meslek lisesi öğrencisi, 'alanlarında dereceye girmek için' kendilerine verilen projeleri hayata geçirecek. Bursa dışından 38 takımdan 79 öğrenci başvuruda bulundu. Bursa dışından gelen yarışmacılarımızı, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz öğrenci yurtlarında misafir edecek. Kendilerine teşekkür ediyorum. Gelecek yıldan itibaren Meslekler Yarışıyor'u Millî Eğitim Bakanlığı'mız ile birlikte 81 ilimizden katılımcıyla gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Ödüllü yarışmalar

Etkinlik kapsamında yapılacak ödüllü yarışmalar hakkında da bilgiler veren Başkan Aktaş, "Meslekler Yarışıyor etkinliğinde; çocuk gelişimi ve eğitiminden el sanatlarına, robotik kodlamadan iklimlendirmeye kadar 16 başlıkta öğrencilerimiz projeleriyle yarışacak. BEBKA tarafından Meslekler Yarışıyor'un birincisine 2 bin TL, ikincisine 1000 TL, üçüncüsüne de 500 TL para ödülü verilecek. Yine şubat ayında 104 okulun katılımı ile Türkiye'de ilk defa hayata geçirdiğimiz Akıl ve Zekâ Oyunları Ligi'nin finalini Science Expo'da yapacağız. Tasarla-Yap-Uçur Yarışması'nda, Türkiye'nin farklı yerlerinden ortaokul ve lise düzeyinde 45 takım mücadele edecek. BEBKA tarafından birinciye 5 bin TL, ikinciye 4 bin TL ve üçüncüye 3 bin TL para ödülü verilecek. Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi ve Plan-S iş birliği ile gerçekleşecek olan Patent Hackathon'da gençler, uzay ve uzay alt sistemleri ana başlığındaki vakalara 36 saat süren maratonda çözüm üretmeye çalışacak. Hackathon'un birincisine 10 bin TL, ikincisine 7 bin 500 TL ve üçüncüsüne 5 bin TL ödül verilecek. Yine GUHEM ve Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, lise öğrencilerinden oluşan ekiplerin katılımıyla Bursa Patent Hackathon'u organize edeceğiz. Bu organizasyonda da gençler, uzay ve uzay alt sistemleri ana başlığındaki vakalara 2 gün boyunca çözüm üretmeye çalışacak" ifadelerini kullandı.

Yarının öğrencileri

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür ise Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yarının öğrencilerinin yetişmesine çok önemli katkılar sunduğunu belirterek, "Science Expo da bence bunlardan bir tanesi. Gerçekten Türkiye'de tek olarak gösterilebilecek birçok çalışmaya, belediyemiz ve ilgili kurum ve kuruluşlarımız imza atıyorlar. Bursa'da gerçekten çok önemli bir nesli, yarınlara çok güzel şekilde hazırlıyoruz. Science Expo, ilk dinlediğimde çok etkilendiğim bir etkinlik. Bu yüzden böyle bir gençliğin burada yetişmesine imkan veren başkanımıza ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

BEBKA adına konuşan Elif Boz Ulutaş ise kurum olarak 2015 yılından beri Bursa Bilim Şenliği'ne destek verdiklerini belirterek, Science Expo gibi etkinliklerin çocuklar ve gençlerin bilim ve teknolojiye aşina olmalarında önemli katkılar sunduğunu ifade etti.

Festivalin tanıtım toplantısı öncesi Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin Bilim Avcıları ekibi, dikkat çekici küçük bir bilimsel deney yaptı. Davetliler deneyi dikkatle izledi.

 

01-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.