BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA İL MİLLİ EĞİTİMDEN BİZ GELDİK PROJESİ

BURSA İL MİLLİ EĞİTİMDEN BİZ GELDİK PROJESİ

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan "Biz Geldik" projesinin tanıtım toplantısı BTSO Başkanı İbrahim Burkay, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'in katılımıyla Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda  (BTSO) gerçekleştirildi. 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Bursa'nın sanayi şehri olması nedeniyle öğrenci velilerinin yoğun bir şekilde çalıştığı ve bu nedenle okullara gelmekte güçlük çektikleri tespit edildi. Bu değerlendirmeler neticesinde "Onlar Gelemiyorsa Biz Gideriz" fikrinden yola çıkan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Birimi "Biz Geldik" projesini uygulamaya koydu. 

Türkiye'de ilk kez uygulamaya konulan proje kapsamında işletme ve kurumlarla işbirliği yapılarak buralarda çalışan velilere yönelik bilgilendirme ve eğitimler yapılacak. Eğitimler, Bursa'daki okullarda yetişkin eğitiminde deneyimli öğretmenler arasından görevlendirilen öğretmenler tarafından gerçekleştirilecek. Bilgilendirme ve eğitim faaliyetinin sonunda okul müdürleri ve alanında uzman rehber öğretmenlerden oluşan ekipler, velilere merak ettikleri konularla ilgili yerinde danışmanlık hizmeti verecek. 

Projenin lansman toplantısında konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "Bu ülkede yaşayan herkesin ortak hedefi bu ülkenin geleceğini teslim edeceğimiz çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmesini sağlamak. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocukların, ülkenin geleceğine katkı sağlayacak güçlü bireyler olabilmesi için öğretmen-veli iletişiminin sağlanmasına, ailenin öğretmenle aynı dili konuşmasına ve aynı duyguyu paylaşmasına ihtiyaç olduğundan hareketle farklı uygulamalar gerçekleştiriyoruz. İçinde yaşadığımız Bursa önemli bir sanayi kentidir. Dolayısıyla kentte yaşayan kadın-erkek tüm insanlar alanda, sanayinin içinde bir şekilde bulunuyor ve elbirliğiyle bu ülkenin istihdamına, üretimine katkı vermek için hep birlikte katkıda bulunuyor." dedi. 

Proje ile 100 Bin Kişiye Ulaşmayı Hedefliyoruz

Okullar tarafından farklı zamanlarda velilere yönelik toplantılar gerçekleştirildiğini belirten Dülger, "Biz istedik ki, bu toplantılara katılamayan anne ve babaların yanına gidelim. Onlara öğrencilerin doğru değişimiyle ilgili ortak yapmamız gerekenleri paylaşalım. Velilerimizle; çocuklarıyla empati yapma,  iletişime geçme, onların sorunlarını anlama ve çözme noktasında neler yapabiliriz? Bunların hepsiyle ilgili fikir alış verişinde bulunalım. Bu yıl projenin kuluçka dönemi olur diye düşünmüştük ama proje kapsamında Mart ayı sonuna kadar bütün programlarımız doldu. Bu projeyle 100 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz." dedi. 

Katkılarından dolayı BTSO Başkanı Burkay'a ve sanayicilere teşekkür eden Dülger; "BTSO ile daha önce eğitimin gelişmesi noktasında çok ciddi işbirliklerimiz oldu. Bunun yanında okullarımızın yapımı, tamiri ve tadilatı noktasında büyük destekleri oldu. Bu projede ilk defa sadece istihdam merkezli değil Türkiye'nin geleceği olan çocuklarımızın merkez alındığı, sanayinin okulla selamlaşması ve buluşması noktasında çok kıymetli bir etkinlik. Projede emeği geçenleri kutluyorum." dedi.  

Bursa'nın Türkiye'nin üreten beyni ve kalbi hükmü taşıyan bir şehri konumunda olduğunu belirten BTSO Başkanı İbrahim Burkay, "Bugüne kadar yürüttüğümüz tüm projelerle BTSO olarak ilk eğitimden üniversiteye kadar 100 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştiren Türkiye'nin en önemli yatırımcılarındanız. Mesleki eğitim okullarından, kampüslere  kadar pek çok eğitim üzerine merkezler açtık. BEBKA kapsamında 17 okulumuzla mesleki eğitim projemizi İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber yürütüyoruz. İhtisaslaşarak, meslek liselerimizle doğru temada yol almayı, rol model olacak farkındalığı artırarak hem gençlerimize hem şehrimize hem de ülkemize önümüzdeki 50 yıl içerisinde katkı sağlamayı hedefliyoruz." dedi. 

"Biz Geldik" projesinin önemine vurgu yapan Burkay, "Bugünkü programın sloganı çok güzel. Bugün mesleki eğitimin ne kadar değerli olduğu konusunda ailelerimizin yetersiz olduğunu görüyoruz. Özellikle mesleki eğitimin hem ülkemizde hem de dünya üzerinde ne kadar değerli olduğuna şahitlik ediyoruz. Fakat ülkemizde çok farklı sebeplerden dolayı son 30 yıldır bu alan maalesef Türkiye'nin gündeminden çıktı. Biz tekrar gençlerimizi mesleki eğitimin ve tabi ki üretmek, bir işe yöneltmek için ailelerimizin bu alandaki farkındalığını artırmaya çalışıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu projeyi bizimle paylaştığında hemen uygulayalım istedik. Ve bu çalışmayı sanayi bölgelerimizde tüm fabrikalarımızda "Biz Geldik" temasıyla çalışanlarımızla eğitimcilerimizi bir araya getirerek destekliyoruz. Bu çalışmalardan bir tanesine ben de gözlemledim ve ne kadar da isabetli bir çalışma olduğunun geri dönüşlerini gördüm. Projede emeği geçenleri kutluyorum." dedi.  

"Biz Geldik" projesinin paydaşları arasında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş insanları Derneği (BALKAN TÜRKSİAD) yer alıyor. Proje kapsamında gerçekleştirilecek pilot uygulamanın ardından Bursa Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin de projeye dahil edilmesi planlanıyor.

 

Video için tıklayınız.

10-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.