BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA LİSE ÖĞRENCİLERİ GENÇLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BURSA LİSE ÖĞRENCİLERİ GENÇLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bursa gençliğinin günümüzde yaşadığı sorunlara yerelde ve ulusal çapta çözüm önerileri getirmek üzere hazırlanan "Bursa Lise Öğrencileri Gençlik Çalıştayı", Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi.

Düzenlenen çalıştaya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali Büyük ve lise öğrencileri katıldı.

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, gençlerin kent yönetimine aktif olarak katılmaları, kent sorunlarının çözümünde rol almaları, kendi sorunlarına sahip çıkmaları ve gençlik alanında politikalar üretmeleri amacıyla; gençlerin ve gençlerle ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti, üniversite ve lise temsilcilerinin katılımıyla oluşturuluyor.

Bugünün gençlerinin kendilerinin gençlik yıllarına göre daha fazla imkânlara sahip olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; "Günümüzde özellikle teknolojik imkânların çok yüksek seviyeye geldiğini görüyoruz. Bizim gençliğimizde bu imkânlar daha kısıtlıydı. Aynı zamanda Bursa, 81 il arasında en yüksek ticari imkânlara sahip iller arasında geliyor. Gençlerimize düşen görev de ellerindeki bu imkânları en iyi şekilde kullanmalarıdır. Gençlerimiz bizler için çok önemli. Yaptığımız projelerimizle de gençlerimize çok önem veriyoruz. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerimize yönelik burs imkânı, üniversiteye hazırlık kursları ve öğrencilerimize bu konuda eğitim materyalleri desteği, gençlik merkezlerimiz ve kütüphanelerimiz, öğrencilerimizin ulaşım ücreti konusunda desteklerimiz, gençlerimize yönelik yaptığımız uygulamalardan bazıları. Gençlerimize yönelik geziler, programlar, festivaller, konserler, atölyeler gibi birçok etkinlik düzenliyoruz. Biz gençlerimize güveniyoruz ve Bursa'ya en iyi şekilde sahip çıkacaklarına inanıyoruz. İnanmak başarmanın anahtarıdır. Sizler de inanırsanız başarırsınız." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ise şunları söyledi: "Bugün burada gençlerimizle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Gençlerimiz, sizler "Büyük Türkiye Yüzyılı" nın mimarları, ülkemizin umutlarısınız. Sevgili gençler, şu anda içinde bulunduğunuz gençlik dönemi, hayatınızın en önemli ve heyecan verici zamanlarından biridir. Bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmeniz ve kendinizi geliştirmeniz, gelecekte başarılı bireyler olmanız için büyük bir öneme sahiptir. Hayatınız boyunca karşılaşacağınız zorluklar, engeller ve sınırlamalar olacaktır. Ancak unutmayın ki, bu zorluklarla baş etmek sizin mayanızda var. Sizler, azimli, cesur ve kararlı gençlersiniz. Kendinize olan güveninizi hiçbir zaman kaybetmeyin ve hayallerinizi gerçekleştirmek için mücadele etmeye devam edin. Büyük düşünmekten ve büyük hedefler koymaktan korkmayın. İçinizdeki potansiyeli keşfedin. Unutmayın ki, büyük insanlar büyük düşlerle yetişir. İçinizdeki büyük düşleri besleyin, hayal kurun ve bu hayalleri gerçekleştirmek için çalışın. Yolda karşınıza çıkacak engeller sizi yıldırmasın. Her düşüşte ayağa kalkın, her yenilgiden ders çıkarın ve her başarısızlıkta daha da güçlenin. Sizler, geleceğin liderleri olacaksınız ve ülkemizi daha ileriye taşıyacaksınız. Yapabileceğinize inanın, hayallerinizi takip edin ve kendinizi sürekli olarak geliştirmek için çaba sarf edin. Sizler, geleceğin umudu olan gençlersiniz. Cesur olun, inançlı olun geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkın." dedi.

Bugünün gençlerinin kendilerinin gençlik yıllarına göre daha imkânlara sahip olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; "Günümüzde özellikle teknolojik imkânların çok yüksek seviyeye geldiğini görüyoruz. Bizim gençliğimizde bu imkânlar daha kısıtlıydı. Aynı zamanda Bursa 81 bir il arasında en yüksek ticari imkânlara sahip iller arasında geliyor. Gençlerimize de düşen görev de ellerindeki bu imkânları en iyi şekilde kullanmalarıdır. Gençlerimiz bizler için çok önemli. Projelerimiz arasında da sizlere çok önem veriyoruz. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerimize yönelik burs imkânı, üniversiteye hazırlık kursları ve öğrencilerimize bu konuda eğitim materyalleri desteği, gençlik merkezlerimiz ve kütüphanelerimiz, Öğrencilerimizin ulaşım ücreti konusunda desteklerimiz gençlerimize yönelik yaptığımız uygulamalardan bazıları. Gençlerimize yönelik geziler, programlar, festivaller, konserler, atölyeler gibi birçok etkinlik düzenliyoruz. Biz gençlerimize güveniyoruz ve Bursa'ya en iyi şekilde sahip çıkacaklarına inanıyoruz. İnanmak başarmanın anahtarıdır. Sizle de inanırsanız başarırsınız." dedi.

Düzenlenen gençlik çalıştayı ile gençlerin eğitim, ulaşım, sağlık, istihdam, sosyal medya okuryazarlığı gibi konular üzerine bir gencin bakış açısıyla yoğunlaşmaları, sorunlara çözüm aramalarını sağlamak hedefleniyor. Gençlik Meclisi Çalıştayında ayrıca 'Genç İstihdam', 'Genç Sağlık' ve 'Genç Medya' gibi komiteler oluşturularak komite başlıklarının alt başlıklarla zenginleştirilmesi planlanıyor.

 

 

09-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-202309-06-2023

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.