BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA MESLEKİ EĞİTİMİ'NİN 4 AR-GE MERKEZİ CUMHURBAŞKANIMIZIN CANLI BAĞLANTISIYLA AÇILDI

BURSA MESLEKİ EĞİTİMİ'NİN 4 AR-GE MERKEZİ CUMHURBAŞKANIMIZIN CANLI BAĞLANTISIYLA AÇILDI

SANAYİ ŞEHRİ BURSA'YA 4 AR-GE MERKEZİ

Mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında üretim kapasitesini geliştirmek ve mesleki eğitimi güçlendirmek maksadıyla Millî Eğitim Bakanlığı, 2020 yılında Ar-Ge dönemi başlatmış ve bu kapsamda Türkiye'de 24 ilde 50 okulda Ar-Ge merkezi kurulmasını kararlaştırmıştır. Bu kapsamda, Bursa'da 4 meslek lisesi bünyesinde Ar-Ge merkezi kuruldu.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yoluyla katıldığı Bursa'daki 4 Ar-Ge merkezinin açılış kurdelesi; Bursa Valisi Yakup Canbolat, İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, OİB Başkanı Baran Çelik, Okul Müdürü Güray Köken ve öğrenciler eşliğinde kesildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nden Bursa, İstanbul ve Antalya'nın Vali ve İl Millî Eğitim Müdürlerine canlı bağlantıyla bağlanarak bu 3 ildeki Ar-Ge merkezlerinin açılışını gerçekleştirdi.  

Yüksek teknoloji ve katma değer üreten öncü Türkiye için 11. Kalkınma Planı ile Millî Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda; okul-sanayi, üniversite-sektör ve diğer dış paydaşların katılımıyla mesleki eğitim-üretim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi aynı zamanda da yerli ve millî üretim altyapısının geliştirilmesi amacıyla Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar bünyesinde Ar-Ge merkezleri kuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığının 24 ilde 50 okulda kurduğu Ar-Ge merkezlerinden 4'ü sanayinin başkenti Bursa'da yer alıyor. Ar-Ge merkezleri ile mesleki eğitimde her geçen gün daha da yükselen ivmesiyle Bursa, mesleki eğitimde gücüne güç katacak.

Bursa, mesleki eğitimde gücüne güç katıyor

Tophane MTAL'de Makine Teknolojisi alanında, Hamidiye MTAL'de Tarım, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği ile Laboratuvar Hizmetleri alanlarında, Hacı Sevim Yıldız MTAL'de Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Teknolojisi alanında, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği MTAL'de ise Motorlu Araçlar Teknolojisi alanında Ar-Ge merkezi kuruldu.

Ar-Ge merkezlerinin, ürün geliştirilmesinin yanı sıra, nitelikli insan kaynağının geliştirilmesine de katkı sağlaması hedefleniyor. Bu kapsamda özellikle meslek öğretmenlerinin alanlarına göre profesyonel eğitimleri de bu merkezler üzerinden yürütülecek. Çalışma alanlarına göre mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile ilgili Ar-Ge merkezleri eşleştirilerek ve iş birlikleri sağlanacak. Yürütülen proje ile bir taraftan ülke genelinde ihtiyaç duyulan alanlarda nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine katkı sağlanırken bir taraftan da yenilikçi ürünlerin yerel imkânlarla geliştirilmesine imkân sağlanacak. Bu sayede mesleki eğitimin Ar-Ge odaklı eğitim kapasitesi güçlendirilmiş olacak. Bu okullarda yetişen öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam edilebilirliğinin de artırılması yanı sıra mesleki eğitimde genç müteşebbislerin sayısı giderek arttırılması ve mezunların iş piyasasına veya yükseköğretime geçme durumlarında kazandıkları deneyimler ilgili ortamlara da taşınabilmesi hedefleniyor.

Ar-Ge merkezlerinin açılışının gerçekleştirildiği törende mesleki eğitime yönelik müjdelerini de açıklayan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın şunları söyledi:

"1000 okul projesinin yanı sıra 24 ilde mesleki ve teknik eğitim veren okullarımıza kurulan 50 Ar-Ge merkezimizin de açılışını yapıyoruz. Öğretmen ve öğrencilerimizin yeni ürünler tasarlaması ve bu ürünlerin fikrî mülkiyet haklarını alarak ekonomik bir değere dönüştürülmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz Ar-Ge merkezlerini son derece önemli buluyoruz. Ar-Ge merkezleri ile öğrencilerimiz, hem fikirlerini somutlaştırma fırsatı bulacak hem de okullarından başlayarak ekonomimize katkı sunacaktır. Yine bu merkezler vasıtasıyla öğrencilerimizin mesleki becerileri artarken yeni teknolojilerin takip edilmesi de kolaylaşacaktır. Güçlenen altyapısı, gelişen imkânları, modern Ar-Ge merkezleri, vizyoner ve yetkin eğitimci kadrosu ile bu okullarımız yeni çekim merkezleri olacaktır."

Konuşmasına "Meslek liselerimiz artık patent alabilecek düzeyde yeniliklere imza atıyorlar. Bu okullarımızın başarıları arttıkça mesleki eğitime yönelik ilgi de ülkemiz genelinde güçleniyor." ifadesiyle devam eden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2019-2020 eğitim öğretim yılının temasını "Mesleki ve Teknik Eğitimde Patent, Faydalı Model, Marka ve Tasarım Yılı" olarak belirlediklerini söyledi. Erdoğan, sonuçta, yıl içinde 803 patent, faydalı model, tasarım ve marka başvurusu yapıldığını ve bunların 188'inin tescil edildiğini; bu yıl ise 250 ürün tescilinin hedeflendiğini, şu an itibarıyla 198 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescilinin alındığını belirtti.

Mesleki eğitimde müjdeler

Mesleki eğitime yönelik müjdelerin de olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti: "Mesleki eğitim merkezlerinde kapasitenin daha fazla artırılması ve genç işsizlik oranının düşürülmesi için iki yeni düzenleme yapıyoruz. Bunlardan birincisi, mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilerin dört yıl boyunca aldıkları ücretlerin işveren üzerindeki yükünü tamamen kaldırmaktır. Bu yükü, devlet olarak biz üstleniyoruz. Böylece iş gücü piyasamızın güçlenmesi için işverenlerimize önemli bir destek sunuyoruz. İkinci olarak mesleki eğitim merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrencilerimizin aldıkları ücretleri de iyileştiriyoruz. Artık kalfalar, son sene asgari ücretin üçte biri kadar değil, yarısı kadar ücret alacaklar. Her iki hedefle ilgili olarak Mesleki Eğitim Kanunu'nda gerekli düzenlemeleri kısa sürede yapacağız. Böylece mesleki eğitim merkezleriyle ilgili kalıcı bir iyileşme sağlayacak ve Türkiye'de mesleki eğitimi yeni bir evreye taşıyacağız.

Diğer yandan lise ve üniversite mezunu gençlerimize istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi programını kısa sürede tamamlama ve iş gücü piyasasına süratle geçme imkânı getiriyoruz. Millî Eğitim Bakanlığımız, bunun için gereken çalışmaları tamamladı. Böylece gençlerimiz, eğitim sürecinde ücret de alarak 6-7 ay gibi kısa süreli tamamlama programlarına devam edebilecektir. Bunun ilk uygulaması önümüzdeki günlerde Millî Eğitim Bakanlığımız ile Turkcell tarafından başlatılacaktır. Program kapsamında üniversite mezunlarına altı aylık eğitim verilecek ve eğitim sonunda başarılı olanlar, Turkcell'de istihdam edilecektir. Bu önemli müjdelerimizin de öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, mesleki eğitim camiamız ve firmalarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Erdoğan, konuşmasının sonunda özel eğitim merkezlerinin 24 saat açık olması konusunda Adana'da öğrencilere söz verdiğini dile getirerek "Şu anda Külliyemizdeki kütüphanemiz 24 saat açıktır. Aynı şekilde özel eğitim merkezlerimizi de 24 saat açık hâle, inşallah, getireceğiz ve 24 saat burada öğrencilerimiz, her türlü imkândan istifade edecekler." şeklinde konuştu.

12-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.