BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bursa Mesleki ve Teknik Eğitim çalıştayının ikincisi Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı.
BURSA MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bursa Mesleki ve Teknik Eğitim çalıştayının ikincisi Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş başkanlığında gerçekleştirilen çalıştaya Bursa’da mesleki ve teknik eğitim veren okulların müdürleri katıldı.

Çalıştayda alınan kararların Bursa mesleki eğitiminin yol haritasını oluşturacağını belirten Ömer Faruk Bektaş, “Bursa, ülkemizin önemli sanayi kentlerinden birisidir. Bunun mesleki eğitim açısından çok önemli bir şans olduğunu düşünüyorum. Üç oturum halinde planladığımız mesleki eğitim çalıştaylarında mevcut durumumuzu görüp bundan sonra ‘Daha iyi ne yapabiliriz?’ sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız. Burada alınan kararlar, Bursa mesleki eğitimine ışık tutacak.” dedi.

Sektör analizinin önemine vurgu yapan Bektaş, “Yapılacak sektör analizleriyle mesleki eğitimin sanayinin ihtiyacı olan alanlara doğru yönlendirilmesi sağlanacaktır. Sanayi kuruluşlarıyla öğrencilerimizi, oluşturacağımız dijital bir platformda buluşturmak istiyoruz. Böylelikle mesleki eğitimin sektör imkânlarından daha fazla faydalanmasını hedefliyoruz” dedi.

2014-2015 Eğitim öğretim yılı itibariyle mesleki eğitimde yapılan faaliyetlerin değerlendirilmesinin yapıldığı çalıştayda, yapılacak faaliyetlerin planlaması, mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik öneriler, alan/dal açma kapama teklifleriyle ilgili çalışmalar, eğitimcilerin eğitimi projesi (EĞİTEP), bilim şenliği gibi konular görüşüldü. Toplantıda ‘Anadolu Teknik/Anadolu Meslek’ programlarında alana geçiş, tercih ve yerleştirme kılavuzunun geniş bir değerlendirilmesi de yapıldı.