BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA ZEKÂ OYUNLARI SÜPER LİGİ YARIŞMALARI BAŞLADI

BURSA ZEKÂ OYUNLARI SÜPER LİGİ YARIŞMALARI BAŞLADI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan Zekâ Oyunları Süper Ligi Projesinin açılışı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanında gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışına,  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Programın açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Bugün geleceğimizin teminatı olan yavrularımıza geçen yıl başladığımız çok güzel bir uygulamanın ikincisinin startını vermek adına bir araya geldik. Çocuklar oyunla büyürler. Oyun işi çok ciddi bir iş aslında. Bugün bu oyunları oynayan çocuklar yarın şehri yönetecek. Çocukların bugün oynadıkları oyun çok kıymetli, bu yüzden çocuklarımızın fiziksel, zihinsel, sosyal ve bilişsel becerileri desteklemekle birlikte duygusal yönlerinin ihtiyaçlarını karşılama noktasında oynanan oyunların çok değerli ve kıymetli olduğunu düşünerek, biz çağımızın şartlarına uygun olması düşüncesiyle geçen yıl bu uygulamaya başladık. Zekâ Oyunları Süper Ligini oluşturduk. Bu yılda ikincisini gerçekleştirdiğimiz etkinlikte yer alan öğrencilerimiz ve 150 civarında gönüllü öğretmenimizin görev aldığı bu oyunlarda, miniklerde (ilkokullarda) beş ayrı kategori, yıldızlarda (ortaokullarda) beş ayrı kategoride oyunlar oynanacak. Finalleri de SCIENCE EXPO2023'da taçlandırmış olacağız. Başta İl Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu ise konuşmasında şunları söyledi: "Öncelikle çocuklarımızla beraber böyle bir heyecanın içerisinde olduğum için bir eğitimci olarak şanslı hissediyorum. Yaklaşık 15 bin öğrencimiz oyun teorisi ve heyecanı içerisinde hayatı daha iyi planlayacak, karşılayacak, kurgulayacak ve hayata hazırlanacaklar. 180 gönüllü öğretmenimiz de bu projede çalışıyor. Çocuklarımız da velilerimiz de bu anlamda şanslılar. Çünkü oyununun içerisinde olmak hayatın içerisinde olmak demektir. Oyun teorisi aslında işin kendisidir, bugün oyunu başaran yarın işi başarır, bugün oyunda başarılı olan yarın işte başarılı olur, bugün oyunda mücadele etmesini bilen yarın hayatta tutunmasını bilir ve biz bu proje ile ifade ettiğim duyguları çocuklarımıza kazandırabiliriz. Bu vesileyle başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

"Oyun Ciddi Bir İstir" sloganıyla gerçekleştirilen "Zekâ Oyunlar Süper Ligi" bu yıl 10 ilçeden 86 ilkokul ve 56 ortaokulun katılımıyla gerçekleştiriliyor.  Zekâ Oyunları Süper Ligi ile öğrencilerin; strateji geliştirme, mantık yürütme, zihinsel egzersiz, dikkat geliştirme, iletişim ve rekabet yönlerinden geliştirmek dolayısıyla da akademik başarılarına ve sosyal gelişimlerine olumlu katkı vermek amaçlanıyor.

Temel eğitim kurumlarından 180 gönüllü öğretmenin danışmanlığında ilkokul ve ortaokullarda öğrenim gören en az 15 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak olan Zekâ Oyunlar Süper Ligi müsabakaları, bu yıl Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yapılacak maçlar sonucunda ilkokulda 14 okul, ortaokullarda ise 6 okulun final etabına katılmalarıyla gerçekleştirilecek. 

Zekâ ve strateji oyunlar alanında tek yarışma ligi olan müsabakanın finali Bursa'da 14-17 Aralık 2023 tarihlerinde SCIENCE EXPO2023 de yapılacak.

  

22-09-202322-09-202322-09-202322-09-202322-09-202322-09-202322-09-202322-09-202322-09-202322-09-2023

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.