BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA '8 EYLÜL DÜNYA OKUMA YAZMA GÜNÜ' ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

BURSA'DA '8 EYLÜL DÜNYA OKUMA YAZMA GÜNÜ' ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Dünya'daki okuma yazma oranlarına dikkat çekmek ve bu oranları artırmak için UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilen 8 Eylül tarihi "Dünya Okuma Yazma Günü" olarak kutlanıyor.

8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü, tüm ülkemizde olduğu gibi Bursa'da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bursa'nın tüm ilçelerinde il, ilçe ve kurum yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerde okuma-yazma kursları ziyaret edildi. Toplu okuma etkinlikleri düzenlenerek okuma-yazma konusunda farkındalığın artırılması sağlandı. Dünya Okuma Yazma Gününe özel stantlar açıldı, okuma-yazma kurslarında başarı gösteren kursiyerlere belgeleri verildi.

Her hangi bir nedenle eğitim öğretim hakkından yararlanamayan veya temel eğitimini tamamlayamayan vatandaşların okuryazar hale gelebilmeleri ve yarım kalan eğitimlerini tamamlayabilmeleri amacıyla Bursa'da 17 ilçedeki Halk Eğitim Merkezleri, kurs talebinde bulunan tüm vatandaşların evlerine, iş yerlerine yakın okullarda yıl boyunca okuma-yazma kurları açıyor. 

Bursa'da ilçe millî eğitim müdürlükleri, okul müdürlükleri ve halk eğitim merkezleri Müdürlükleri iş birliğinde gerek muhtarlıklar gerekse sivil toplum kuruluşları desteği ile alan taramaları yapılarak okuma?yazma bilmeyenler tespit edilerek okuma-yazma kurslarına yönlendirmeleri sağlanıyor. 

Bursa'da okuma-yazma bilmeyen tüm vatandaşları, 17 ilçede bulunan Halk Eğitim Merkezlerinde ücretsiz olarak düzenlenen kurslara beklediklerini belirten İl Millî Eğitim Müdürü Bülent Altıntaş, "8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü"  mesajında şunları söyledi:

"Kendimize ve dünyaya bakışımızı değiştiren, üretmek, sorgulamak ve yaşam kalitemizi yükseltmek için bir yol sunan okuma ve yazma eylemi; aynı zamanda geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan en önemli unsurlar arasında. Bu duygu ve düşüncelerle, 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü'nün, okuma yazma heyecanının desteklenmesi noktasında bir farkındalık teşkil etmesini diliyor, bu heyecana ortak olan herkesi sevgiyle selamlıyorum. 8 Eylül Dünya Okuma Yazma günü vesilesi ile halk eğitim merkezlerindeki yetişkin okuma yazma kurslarına katılan tüm kursiyerleri cesaretlerinden dolayı tebrik eder, alanda çalışan halk eğitim merkezi öğretmen ve yöneticileri ile bu alanda iş birliği içinde hareket eden tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim."

 

 

08-09-202108-09-202108-09-202108-09-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.