BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA HAYAT BOYU ÖĞRENME HAFTASI ETKİNLERİ BAŞLADI

BURSA'DA HAYAT BOYU ÖĞRENME HAFTASI ETKİNLERİ BAŞLADI

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Dönüşüm" temalı serginin açılışı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Millî Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ve İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer'in katılımıyla Merinos AKKM Fuar Alanında gerçekleştirildi. "Dönüşüm" temalı serginin açılış törenine Bursa Protokolünün yanı sıra İl ve ilçe MEM yöneticileri, kurum müdürleri, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaya koyduğu 15 milyon kursiyere ulaşma hedefinde 10 milyon rakamının aşıldığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, "İlimizde 2023 Haziran ayı itibariyle 15.161 Kurs açılmış olup kurslarımıza 392.573 kursiyer katılım sağlamıştır. Kursa katılanların aldıkları sertifikalarla ya meslek ediniyor ya da güzel bir hobi ediniyor. Kurslarımıza katılan ve emek veren herkese müteşekkiriz. Bursa olarak Türkiye'ye örnek ortak çalışmalar yapıyoruz. Ortak projeler geliştirdiğimiz kurumların başında Bursa Büyükşehir Belediyesi geliyor. Bunun yanında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile de yaptığımız çalışmalarla güzel işler yapıyoruz. Kurslara katılan herkes güzel vakit geçiriyor ve hayatlarına değer katıyor. Kadınlarımız ise kurslara büyük ilgi gösteriyor ve aldıkları sertifikalarla ticaret hayatına daha kolay katılabiliyor. Düzenlenen kurslarda emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ediyorum. Kursiyerlerimiz tarafından yıl boyunca hazırlanan el emeği göz nuru ürünler Hayat Boyu Öğrenme Haftası için hazırlanan sergide yer almaktadır. Hafta boyunca açık kalacak olan stantlarımızda atölyeler düzenlenerek kurslarımız tanıtılacaktır. Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında ilçelerimizde çeşitli mekânlarda gerçekleştirilecek olan 110 farklı etkinlik halkımızla buluşacaktır. İlimizde yapılan Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerine katkılarından dolayı başta Sayın Valimiz olmak üzere Büyükşehir Belediyesi, ilçe kaymakamlık ve belediyelerine, sivil toplum kuruluşlarına ve Hayat Boyu Öğrenme çalışmalarını gerçekleştiren yönetici ve çalışanlarına teşekkür ederken hafta boyunca sürecek olan etkinliklere halkımızı bekliyoruz." şeklinde konuştu. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUSMEK projesini başlatan merhum başkan Hikmet Şahin'i rahmetle, projeyi geliştiren önceki dönem başkanı Recep Altepe'yi de şükranla anarak konuşmasına başladı. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl bir ilki de gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Aktaş, bu yıl sergiyi, hayat boyu öğrenme felsefesi ile çalışan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediklerini hatırlattı. BUSMEK'in kurulduğu günden bu yana 541 branşta yaklaşık 300 bin kursiyere ulaştığını ifade eden Başkan Aktaş, kursiyerler arasında şampiyonluğun kadınlara ait olduğunu vurguladı. Bursa'nın 13 ilçesinde 27 noktasında BUSMEK merkezleri olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, "Bu heyecan çığ gibi büyüyor. İlkokul mezunu olabilirsiniz, üniversite mezunu, yüksek lisans ve doktoralı olabilirsiniz ama hala öğreneceğiniz o kadar çok şey olabilir ki. Evinizin bahçesindeki çiçeklerle ilgili düzenleme için bahçıvanlık kursuna gidebilirsiniz. Dolayısıyla öğrenmenin yaşı yok. Bu yıl temamızı dönüşüm olarak belirledik. Artık bu kullanılmaz deyip atmak istediğimiz eşyaların nasıl birer sanat eserine döndüğünü hep birlikte göreceğiz. Sergide emeği geçen tüm kursiyerlerimize, en önemlisi de bu eğitimleri veren tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum" dedi. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer de Bursa'nın bir UNESCO şehri olduğunu hatırlattı. Kültürel mirasın çok fazla olduğu Bursa'da değerlerin gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılmasını kendilerine misyon edindiklerini anlatan Özer, payitaht Bursa'nın 2021 yılında 'Geleneksel el sanatları ve zanaatlar alanında' 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olduğunu vurguladı. Bir neslin sağlam temeller üzerinde yetişebilmesi için geleneklerini yaşatabilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Özer, "Bursa'nın geleneksel el sanatları noktasında en üst sevide olması bizim en önemli görevlerimizdendir. Dünyada artık sürdürülebilirlik ile çevre ve dönüşüm kavramları önem taşıyor. Bu yıl 14 tane kurs açtık. Önümüzdeki dönem ise bu sayı 27 olacak. Tezhipten ebruya kadar her alanda geleneksel el sanatlarımızı yaşatmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaları iyi birer virüs olarak tanımlıyoruz. Bunu ne kadar çok kişiye bulaştırabilirsek, ne kadar çok insanımıza aktarabilirsek o kadar başarılıyız demektir. Bu çalışmalarda emeği geçen herkesi kutluyorum. Birlikte projeler geliştirdiğimiz Bursa Büyükşehir Belediyesine, ilçe belediyelerine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesini hep birlikte kesen protokol üyeleri, sergiyi gezerek geri dönüşümle adeta sanat eserine dönüşen eşyaları yakından inceledi. "Dönüşüm" temalı genel sergi ile Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde başlayan Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri, 2-9 Haziran tarihleri arasında kent genelinde yapılacak 110 farklı etkinlikle devam edecek. Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleriyle hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

02-06-202302-06-202302-06-202302-06-202302-06-202302-06-202302-06-202302-06-202302-06-202302-06-202302-06-2023

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.