BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA OKUL KÜTÜPHANELERİNDEKİ KİTAP SAYISI 3,5 MİLYONA YAKLAŞTI

BURSA'DA OKUL KÜTÜPHANELERİNDEKİ KİTAP SAYISI 3,5 MİLYONA YAKLAŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca uygulamaya konulan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında Bursa'da okullar kütüphanelerine kavuştu. 

Millî Eğitim Bakanlığının okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak amacıyla Ekim 2021 tarihinde başlattığı "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında yapılan yeni kütüphanelerle mevcut kütüphanelerin zenginleştirilmesi sonrasında Bursa'daki kitap sayısı yaklaşık 3,5 kat aratarak 3 milyon 367 bin 60 oldu. 

Kütüphanelerin artık kitap müzeleri değil, birer yaşam alanı olduğunu ifade eden Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in başlattığı, özellikle eğitimde fırsat eşitliğine önemli bir gösterge olan ve önemli katkı sağlayan bu çalışma kapsamında Bursa'da okullarımız kütüphanelerine kavuştu. Kütüphanelerin okullarımıza kazandırılmasında eğitimin üreten yüzü meslek liselerimiz önemli rol oynadı. Meslek liselerimiz adeta bir fabrika gibi çalışıyor. Kütüphanelerimizin malzemeleri liselerimizin atölyelerinde hazırlandı ve okullarımıza gönderildi. Öğrencilerimiz, okullarımızın atölyelerinde hummalı birer çalışmayla kütüphanelerimiz için masa ve kitaplık üretti. Okullarımıza ve öğrencilerimize de bu konudaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Okul kütüphanelerimizde kitap sayısı 3,5 milyona yaklaşırken, öğrenci başına düşen kitap sayımız ise 5 oldu.  Her şey çocuklarımız için ve onların gelişimi için." dedi. 

Okullar kütüphanesiz kalmasın projesinin, okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini artırmak amacıyla uygulamaya konulduğunu belirten Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, "Projeyi hayata geçiren ve desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'e şükranlarımızı sunuyoruz. Ülkelerin kalkınmasında ve refah seviyesinin artmasında beşeri sermaye kritik rol oynuyor. Bugün biliyoruz ki; beşeri sermayenin niteliğinin artmasında ana unsur eğitimdir. Bizler de geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimize okuma kültürünü kazandırarak öğrencilerimizin sorgulayan, araştıran, analitik düşünen ve bilgi üreten bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, onları hayata ve geleceğe hazırlamak için var gücümüzle çalışıyoruz." dedi.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.