BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA OKUL SERVİS ŞOFÖRLERİNE ENFEKSİYON ÖNLEME VE HİJYEN EĞİTİMİ

BURSA'DA OKUL SERVİS ŞOFÖRLERİNE ENFEKSİYON ÖNLEME VE HİJYEN EĞİTİMİ

Bursa'da 21 Eylül Pazartesi günü okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için aşamalı ve seyreltilmiş olarak başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesinde hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından servis şoförlerine yönelik 'Okul Servis Araçlarında Hijyen Uygulaması' konusunda eğitimler veriliyor.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimiz için yüz yüze eğitimler 21 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Çocuklarımızın sağlığı bizim en hassas noktamız. Okullarımızdaki temizlik ve hijyen çalışmalarımızı da bu hassasiyetle titizlikle sürdürüyoruz. Sadece okul ve sınıf ortamındaki temizlik değil çocuklarımızı okullarına ulaştıran okul servis araçlarındaki sosyal mesafe ve hijyen kuralları da oldukça önem taşıyor. Bizde bu kapsamda yüz yüze eğitim öncesinde 'Okul Servis Araçlarında Hijyen Uygulaması' konusunda eğitimler düzenliyoruz. Koronavirüs önlemleri kapsamında düzenlenen eğitimleri Bursa'nın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyoruz. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin İşyeri Sağlığı ve Güvenliği birimleri tarafından yürütülen eğitimler taşımalı eğitim dahil okul servis araçlarının tüm şoförlerini kapsıyor. Eğitimlerimiz okulların açılma tarihine kadar tamamlanacak." dedi.

'Okul Servis Araçlarında Hijyen Uygulaması' kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerde; taşımalı eğitim ve okul servis araçlarında hijyen çalışmalarının yürütülmesi, servis araçlarının kullanım yüzeylerinin, yetkili firmalarca hazırlanan solüsyonlar ile sürekli olarak dezenfekte edilmesi gerektiği belirtildi.

Okul servis araçlarında, yeterli miktarda hijyenik temizlik malzemesi bulundurulması ve sıkça dokunulan yüzeylerin temizliğinin ve dezenfeksiyonunun sürekli yapılması, araçlarda sağlığın korunması açısından yeterli havalandırma yapılması, servis şoförü ve rehber personel olarak çalışan kişilerin hijyen şartlarına uygun eldiven ve kişisel koruyucu donanımlar kullanması istendi. 

Dezenfeksiyon sonrası dezenfekte edilen alanda, risk ve tehlike farkındalığını oluşturacak standart uyarıcı işaret ve levhaların kullanılmasının önemi vurgulanan eğitimlerde, Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan broşürlerin görünür yerlere asılmasının sağlanması ve okul servis aracı şoför ve rehber personelinde olası hastalık belirtileri hissedildiğinde sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği kaydedildi.

16-09-202016-09-202016-09-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.