BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA OKULLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNE ISO STANDARDI

BURSA'DA OKULLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNE ISO STANDARDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Avacert Anadolu Uluslararası Belgelendirme Denetim Teknik Kontrol Eğitim ve Test Hizmetleri Ltd. Şti. arasında  "TS EN İSO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgelendirme Sözleşmesi" imzalandı.

Kurumları temsilen Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Firma Yetkilisi Çağrı Ak'ın katıldığı protokol imza töreninde İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Enerji Yöneticileri Levent Yazıcı ve Şeref Akdeniz de hazır bulundu.

Okul ve kurumlarda enerji verimliliğini sürekli arttırmak için enerjinin nerede ve nasıl kullanıldığı, enerji tasarrufunun en iyi ölçen yöntemlerin tanımlanmasının oldukça önemli olduğunu benimseyen ve bunu hayata geçiren Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2015 yılında kurduğu Enerji Yönetim Birimi ile yürüttüğü çalışmalar kapsamında bu güne kadar kamu bütçesine yaklaşık 20 Milyon TL katkı sağladı.

Son 5 yıldır enerji yönetimi ile hem performans iyileştirilme hem de yönetim sistem yaklaşımını geliştirme noktasında sürekli iyileştirilebilir ve sürdürülebilir olmasına katkı sağlamak üzere çalışmalar yürüten Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü "ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı" bu çalışmaları taçlandırmış oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) verilerine göre önümüzdeki 40 yıl içinde dünyamızda enerji tüketiminin yüzde 50 artacağı tahmin edilirken enerjiyi verimli kullanmak giderek önemli hale gelmekte.  Bu sebeple enerji verimliliği konusunu oldukça önemsediklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger "Evimizde harcadığımız enerjinin faturasının yüksek gelmesinden ne kadar rahatsızlık duyuyorsak, ortak kullandığımız okullar, resmi birimler, alışveriş merkezleri, özel sektör gibi yerlerde de de aynı rahatsızlığı duyup, verimlilik bilinciyle hareket etmeliyiz. Unutmayalım ki enerjiyi verimli kullanmak bir baraj yapmaktan, bir elektrik santrali yapmaktan çok daha ucuza gelmektedir. Enerjiyi tüketme kültüründen, enerjiyi yönetme kültürüne geçmemiz gerekiyor." dedi.

11-02-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.