BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA RESFEBE YARIŞMASINDA DERECE ELDE EDEN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

BURSA'DA RESFEBE YARIŞMASINDA DERECE ELDE EDEN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Dünya Matematik Günü etkinlikleri kapsamında Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü iş birliğinde düzenlenen "Matematik Seferberliği" temalı Resfebe Yarışmasının Ödül Töreni, Uludağ Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Törene İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cafer Çiftçi, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Soner Can, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yarışmanın ödül töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu şunları söyledi: "Matematikle bir çocuk heyecanıyla buluşuyorsa, sevinciyle buluşuyorsa başarılı olur ve tüm engelleri aşar. Biz eğitimciler olarak buna inanıyoruz. Bugün buradan inanıyorum ki Ali Kuşçular, Kadızade-i Rumiler ve ileride biyografisinin başlangıcını elde edecek olan güçlü biyografiler, matematikçiler ve bilim insanları çıkacak. Bursa Uludağ Üniversitemiz ile el ele vererek yaptığımız bu güzel çalışmada bulunmuş olmaktan dolayı çok mutluyum. Böyle güçlü bir organizasyonlu programı da ancak üniversitemizin gayreti, çalışkanlığı, fedakarlığıyla yapabilirdik. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Ferudun Yılmaz olmak üzere emeği geçen akademisyenlerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Programda, Prof. Dr. İsmail Naci Cangül "Oyun ve Matematik" konulu sunum gerçekleştirdi.

Tören sonrası dereceye giren çalışmaların sergilendiği sergi alanındaki çalışmaları inceleyen İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, yarışmada dereceye giren öğrencilere hediye vererek tebrik etti.

Resfebe Nedir? 

Görsellerin harflerin ya da çeşitli sembollerin farklı şekillerde kullanılıp ipucu olarak verildiği ve bu ipuçlarından yola çıkılarak istenilen sözcük ya da sözcük gruplarının bulunmaya çalışıldığı eğlenceli bir zekâ oyunudur. 

Öğrencilere planlı hareket etme, doğru ve çabuk düşünebilme, karar verebilmeyi geliştirme, farklı bakış açıları kazandırma, merak duygusunu geliştirerek araştırmaya sevk etme gibi pek çok özelliği bir arada sunan resfebe ile kelimeler, semboller eş ve farklı anlamlarıyla kullanılarak kreatif düşünme destekleniyor.

Öğrencilerin matematiksel düşünme becerisine katkı sunan resfebe yarışmasına tüm kategorilerde toplam 115 okuldan 345 öğrenci katılım sağladı.

 

 14-03-202414-03-202414-03-202414-03-202414-03-202414-03-202414-03-202414-03-202414-03-2024

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.