BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA, TÜBİTAK YARIŞMALARINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER VE DANIŞMAN ÖĞRETMENLERİ İÇİN BELGE TÖRENİ DÜZENLENDİ

BURSA'DA, TÜBİTAK YARIŞMALARINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER VE DANIŞMAN ÖĞRETMENLERİ İÇİN BELGE TÖRENİ DÜZENLENDİ

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından TÜBİTAK yarışmalarına katılan ve derece almış öğretmenlere teşekkür etmek ve motivasyonlarını arttırmak amacıyla belge töreni düzenlendi. 

TÜBİTAK 2204 A-B-C ve D Lise ve Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarına katılan, bölge sergisi ve Türkiye finallerinde derece alan projeler için düzenlenen belge töreni Bursa Erkek Lisesinde gerçekleştirildi. 

İl Millî Eğitim Müdür Vekili Mustafa Kahya, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan, İl ve İlçe MEM idarecilerinin katılımıyla gerçekleştirilen belge törenine TÜBİTAK yarışmalarında derece alan öğrenciler ve danışman öğretmenleri katıldı.  

TÜBİTAK Türkiye Finallerinde Bursa'ya 1'i birincilik olmak üzere 5 ayrı derece 

İl Milli Eğitim Müdür V. Mustafa KAHYA yaptığı konuşmasında şunları söyledi: "Bugün burada geleceğimizin güvencesi ve bilim neferleri olarak gördüğümüz kıymetli evlatlarımızın farklı bilim alanlarında, sadece kendileri için değil, sadece şehrimiz veya ülkemiz için değil insanlık için sundukları çözümlerin, ulusal çapta getirdiği sesi kutlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Müdürlüğümüz Ar-Ge Biriminde görevli öğretmenlerimizin rehberliğinde, eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte oluşan ve yıl boyu devam eden hareketlilik neticesinde tüm sahada görülen heyecan, yarışma süreçlerine de yansımış; öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz gerek yarışma başvuru süreçlerinde gerekse bölge ve Türkiye finallerinde ilimizin adını yüksek sesle duyurarak bizleri gururlandırmışlardır. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Türkiye Finalleri'nden 1'i birincilik olmak üzere 5 ayrı dereceyle Bursa'ya dönmüş ve bugün aramızda bulunan çok değerli gençlerimiz ve öğretmenleri başta olmak üzere, TÜBİTAK 2204 Araştırma Projeleri Yarışmalarında ilimizi temsil eden tüm öğretmen ve öğrencilerimizi, onların şahıslarında okul yöneticilerimizi de tebrik ediyorum. Bilim için emek veren, katkı sunan tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, desteklerini her zaman hissettiğimiz ve bugün de bizleri yalnız bırakmayan çok değerli akademisyenlerimize şükranlarımı arz ediyorum."

TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN ise "Bir yıl boyunca büyük emeklerle, çalışmalarla hazırlanan böyle bir yarışmayı nihayet sonlandırdık. Katılımın oldukça fazla olduğunu görüyorum ve bu anlamda da oldukça mutluyum. Bildiğiniz gibi TÜBİTAK yarışmaları öncelikle öğretmenlerimizin özverili gayretleri ve fedakârlıkları sonrasında da öğrencilerimizin çalışmalarıyla gerçekleşiyor. Bu vesileyle danışman öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Bursa bölgesi olarak bu yıl dönem başından itibaren İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile bir durum değerlendirmesi yaptık. Proje araştırmalarını teşvik etmek konusunda öğretmenlerimizin öğrencilerimizi doğru bir şekilde yönlendirebilmelerini sağlamak üzere öğretmenlerimize proje yazma ve sunuş teknikleriyle ilgili bir eğitim düzenledik. Bu eğitimi hem ortaokul öğretmenlerimize hem de lise öğretmenlerimize üç günlük bir eğitimle sunduk. Ayrıca bu eğitimleri online olarak da düzenleyerek pek çok öğretmenimizin istifadesine sunduk. Bu eğitimler sonucunda derece alan, finale kalan projeler oldu. Bu eğitimlere daha fazla öğretmenlerimizin erişmesini sağlamak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. TÜBİTAK projeleri aslında bu işe gönül vermekle başlıyor. Öğrencilerimizi araştırmaya yönlendirmek ve onları grup arkadaşlarıyla birlikte bir arada çalışmaya sevk etmek açısından oldukça önemli. Emek veren tüm danışman öğretmenlerimize ve proje ortaya koyan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum." dedi.

Bu yıl Bursa'dan 2204 A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına başvuran 598 projeden 29 tanesi Bölge Sergisine davet edilirken; Bursa'ya 2 tane birincilik, 3 tane ikincilik ve 3 tane üçüncülük derecesi geldi. 2204 B Ortaokul Araştırma Projeleri Yarışmasında ise Bursa'dan başvuru yapan 162 projeden 35 tanesi Bölge Sergisine davet edilirken bu projelerden 6 tanesi birinci, 4 tanesi ikinci, 3 tanesi ise üçüncü oldu. 2204 C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasında bu yıl başvuru yapan 27 projeden 4 tanesi finallere çağırılırken; 2204 D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışmasında ise başvuran 40 projeden 3 tanesi finallere davet edildi. 

Haziran ayının ikinci haftasında Ankara'da gerçekleştirilen TÜBİTAK yarışmaları finallerinde Bursa'yı temsil eden 8 okuldan 5'i ödüle layık görüldü. Bursa'dan yarışmaya katılan okullar; 1 birincilik, 1 ikincilik, 2 üçüncülük ve 1 teşvik olmak üzere toplamda 5 ödül aldı. Türkiye finallerinde Bursa'yı temsil eden okullardan Mustafakemalpaşa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi birincilik, Şahinkaya Fen Lisesi ikincilik, BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi ve Tan Koleji üçüncülük, Osmangazi Bilim Sanat Merkezi teşvik ödülüne layık görüldü. 

Lise ve ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla her yıl TÜBİTAK 2204 A-B-C ve D Lise ve Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenleniyor. TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışmalarında Bölge sergisine davet edilen 100 proje içerisinde 12 alanda birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülleri veriliyor. Bölge sergisinde birinci olan projeler Türkiye finallerine katılmaya hak kazanıyor.

13-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-2023

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.