BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA’DA YENİ EBA TANITIMI

Yenilenen EBA´nın (Eğitim Bilişim Ağı) tanıtımı Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nde yapıldı. 
BURSA’DA YENİ EBA TANITIMI

Yenilenen  EBA, Bursa  İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Veli Sarıkaya’ya  Fatih Projesi Eğitmeni Sinan Dişçioğlu tarafından tanıtıldı. Tanıtımda, Eylül ayında yenilenen ara yüzle birlikte gelen EBA DERS modülündeki içerikler gösterildi.  Özellikle 5.  sınıf Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, Sosyal Bilgiler, İngilizce;  6 ve 7.sınıf Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, Sosyal Bilgiler, ; 8. Sınıf Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük  derslerinde; interaktif içeriklere, konu anlatımlarına, özetlere, alıştırmalara ve  tarama testlerine  hem öğretmenlerimizin  hem de öğrencilerimizin, EBA şifreleriyle girip  yararlanabilecekleri vurgulandı. Ayrıca öğretmenlere özel bölümde öğretmenlerin sınıflarına, öğrencilerine ve gruplandırdıkları öğrencilerine özel  ödev, sınav, içerik ya da kendi hazırladıkları içerikleri gönderebildiği, bunların takiplerini EBA DERS üzerinden yaparak sınıf ve öğrenci bazında raporlama yapılabildiği belirtildi.

Öğretmenlere özel bölümdelerde, öğencileri sistemde yüklü olan  açık Açık uçlu Uçlu sorularSorular, Ttarama Ttestleri, TEOG denemeleriDenemeleri, alıştırmalarAlıştırmalar, Ttestlerim (öğretmenlerin hazırladığı ve sisteme yüklediği)  ve video Video çözümlü Çözümlü TEOG hazırlık Hazırlık testleri Testleri bulunuyor.  

Lise Bölümünde ise EBA DERS’de   9. ve -10 Sınıf lar MatematikSınıf Matematik, Fizik, Kimya, Biyıoloji, Coğrafya, Dil Anlatım, Tarih derslerinde interaktif içeriklere, konu anlatımlarına, özetlere, alıştırmalara ve  tarama testlerine  hem öğretmenlerimizin  hem de öğrencilerimizin, EBA şifreleriyle girip  yaralanabilecekleri vurgulandı. Bu içeriklere tabletlert üzerinden de erişilebileceği belirtildi.  Ayrıca öğretmenlere özel ,  bu içeriklerden kazanımlara özel  hazır ders akışlarının bulunduğu gibi, öğretmenlerin de sürükle bırak şeklinde  ders akışları   hazırlayarak kullanabilecekleri, bu ders akışlarını zümre ve okul öğretmenleri ile de paylaşabilecekleri  gösterildi.

Öğretmenlerin sınıflarına, öğrencilerine ve gruplandırdıkları öğrencilerine özel  ödev, sınav, içerik ya da kendi hazırladıkları içerikleri gönderebildiği, bunların takiplerini EBA DERS üzerinden yaparak sınıf ve öğrenci bazında raporlama yapılabildiği belirtildi. Öğretmenlere özel bir 1 GB dosya alanı ile dosya paylaşımında da bunabilecekleri belirtildi. 9-10.  sınıf düzeyinde tüm içeriklerin tabletlerle de uyumu hale getirildiği ve  EBA Vsınıf uygulaması ile önümüzdeki günlerde Etkileşimli Tahta ve tablet etkileşimi ile sınıf yönetiminin, fiber altyapısı kurulu 72 okulumuzda  hayata geçeceği belirtildi.

Ayrıca EBA portal bölümünde çeşitli dersler de 25 farklı eğitim uygulamasının tablet ve Etkileşimli tahtada uyumlu çalışabilecek durumda olduğu, 30 farklı yayınevi içeriğinin öğretmenler için ücretsiz kaynak sağlayacak şekilde erişime açık olduğu,  12 kamu portalına (Müzeler, diyanetDiyanet, gelirler Gelirler dairesiDairesi, TBMM çocukÇocuk, kütüphaneler Kütüphaneler vb ) erişilebildiği, öğretmen ve öğrenciler için 28 farklı içerik portalının kaynak olarak sunulduğu, 1.sınıf ile 12 sınıf arasında 3400 üzerinde ders bazında sınıflandırılmış öğretmen ve öğrencilerin kaynak olarak kullanabileceği  video, çeşitli konularda (belgesellerden, müzik aleti çalmaya, rehberlik, psikoloji, sanat tarihi, belirli gün ve haftalar, deneyler  vb) 2200den fazla video, seçmeli meslek dersleri ile ilgili 700 üzerinde video bulunduğu vurugullandı. Khan Akademi bölümünde dünyada da en fazla tercih edilen 2400 üzerinde matematik ve fen bilimleri ile ilgili konu bazlı sınıflanmış videolara da erişielebildiği belirtildi. 9.sınıf-12. Sınıflarda da özellikle Tübitak desteği ile hazırlanan ders anlatım videolarını, öğrenciler dinleyemedikleri dersleri tekrar etmek için kullanabilecekleri gibi  öğretmenler de videoda ders anlatımı sırasında kullanılan uygulamaları ayrıca açarak kendi ders anlatımlarında kullanabildiği kullanılabileceği vurgulandı.

İçerik geliştirmek isteyen öğretmenler için EBA Sunum, İdeal Studyo, Etudyo, xerte Xerte gibi içierik geliştirme araçlarının ücretsiz sunulduğu vurgulandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Velil Sarıkaya “Yapılan yeniliklerin, özellikle kazanım bazlı çalışılması, öğretmenlerin çalışmalarını kolaylaştıracaktır. Bu yenilikleri  hızla yöneticilerimizden başlayarak, öğretmenlerimize duyurmalı ve aktarmalıyız. İl bazında kullanım istatistiklerinin paylaşılmasının önemli. ” Dedi.Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.