BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA YKS'YE GİREN ÖĞRENCİLERE 'TERCİH DANIŞMANLIK HİZMETİ'

BURSA'DA YKS'YE GİREN ÖĞRENCİLERE 'TERCİH DANIŞMANLIK HİZMETİ'

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)'ye giren  öğrencilere yönelik hazırladığı YKS Tercih Danışmanlığı Programı Merinos AKKM Yıldırım Bayezid Salonunda gerçekleştirildi.

Programa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri,  rehber öğretmenler, üniversite öğrencileri ile YKS'ye giren 500 öğrenci katıldı.

YKS'ye giren öğrencileri hazırlık sürecinde olduğu gibi tercih döneminde de yalnız bırakmadıklarını belirterek sözlerine başlayan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu ise şunları söyledi: "Gençlerimiz şu an hayatlarının en heyecanlı ve en önemli zaman dilimlerini yaşıyorlar. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu süreç içerisinde Rehber Öğretmenlerimizle birlikte 300'e yakın okulumuzda gençlerimize hizmet veriyoruz.  Bugün burada birer rehber öğretmenimiz, mezun ettiğimiz ve buluşmamızın bir daha zor olacağı öğrencilerimizle masada beraberiz. Son defa bir aile sofrasındayız. 28 bin öğrencimiz bu yıl mezun oluyor. Bu öğrencilerimizin yüzde 75'i üniversitelere yerleşecektir. Geçmişte gündemde olan bazı meslekler günümüzde güncelliğini yitirebiliyor. Asıl olan aldığınız disiplindir. Diliyoruz ki gençlerimizin disiplini ve ailelerine olan katkısı ve heyecanı hiç değişmesin. Bugün burada olan öğrencilerimiz, daha önce mezun olan öğrencilerimizden daha farklı bir dönem yaşadılar. Pandemi ve deprem gibi pek çok felaketi hepimiz birlikte yaşadık. Okuldan uzak kalınan günleri, sıkıntıları birlikte atlatacağız. Yürüyeceğiz, çalışacağız ve toparlayacağız. Bu şekilde her engeli aşarız. Gençlerimizi bugünlere getiren ve onlar üzerinde emeği geçen ailelerine teşekkür ediyorum. Sevgili gençler, seveceğiniz işi bulursanız mutlu olursunuz. Bu düşüncelerle öğrencilerimize gelecek hayatlarında başarılar diliyor, değerli başkanımıza katkıları için teşekkür ediyorum." dedi.

Programın açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: "Sevgili gençler, ben bir eğitimci değilim ancak sizlere hayat tecrübemle, bir ağabeyiniz olarak sizlere şunu söylemek istiyorum. 12 seneden beri başka bir şehirde okuma imkanı biliyorum ki sizlere heyecan veriyor. Bunları tahmin edebiliyorum. Bilgi, beceri ve kabiliyetleriniz anlamında hangi bölümlere yatkın olduğunuzu tahmin edebiliyorsunuz. Türkiye'de 81 ilçede de üniversiteler var. Üniversite okumak artık ayrıcalık değil. Kesinlikle üniversite okumalıyız ancak ayrıcalık olduğunu düşünmeyelim. Senelerce farklı şehirlerde vakit geçirmek için üniversiteye lütfen gitmeyin. Bilgi dağarcığınızı genişletmek, ufka daha vizyoner bakabilmenin en iyi yeri üniversite yıllarıdır. Birçok üniversitede devam zorunluğu artık yok. Sizin o şehirde bulunmakla elde edeceğiniz imkânlar, yapacağınız işler çok kıymetlidir. Bu zamanları iyi değerlendirerek kendinizi güzel bir şekilde geleceğe hazırlayabilirsiniz. Sizlere başarılar diliyor, bu süreçte her zaman yanınızda olan ailelerinize, öğretmenlerinize, İl Milli Eğitim Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından YKS'ye giren öğrencilere yönelik okullarda, Halk Eğitimi Merkezleri ve Rehberlik Araştırma Merkezlerinde YKS Tercih Danışmanlık Hizmeti veriliyor. Bursa'da 258 okul ve kurumda görevli 282 Rehber Öğretmen tarafından verilen danışmanlık hizmeti tercih başvurularının yapıldığı 27 Temmuz -8 Ağustos 2023 tarihleri arasında devam edecek.  Bu merkezlerden tercihte bulunacak yeni mezun ve geçmiş yıllarda mezun olan tüm öğrenciler ve velileri yararlanabilecek.

 

04-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-2023

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.